Banka Müşteri Hizmetleri Numarası ile Yapılabilen 6 İşlem

Banka Müşteri Hizmetleri Numarası ile Yapılabilen 6 İşlem

Bankaların çağrı merkezi müşteri hizmetleri ve müşteri temsilcisi çalışmaları yoğunluk kazanıyor. Finansal hizmetler sektörüne genel olarak baktığımızda, yalnızca pandemi sürecine değil, son birkaç yıldır da birçok değişiklik geçirdiğini gözlemliyoruz.


Dünya genelindeki veriler, 2010 yılından 2019 yılına kadar tam hizmet veren banka şubelerinin sayısının yüzde 12 düşerek 95.000’den 83.000 seviyesine düştüğünü gösteriyor. Pandemi nedeniyle ofisleri artık daha az kişinin ziyaret etmesiyle şube kapanmalarının muhtemelen devam edeceği ve hatta hız kazanacağı söylenebilir.


Bu kapanışlar sürpriz değil. Bir işlemi bir şubede tamamlamak çevrimiçi olmaktan daha maliyetli oluyor. Bankalar başta olmak üzere maliyetleri düşürmek de birçok finans kurumu için en büyük öncelik halini taşıyor. Bu arada, banka kapanışları daha fazla müşteriyi zorunluluktan çevrimiçi bankacılığa yönelmeye de itiyor.


Müşteriler ya bankaların internet şubesini ya da müşteri hizmetleri numarası yolunu kullanarak kurumlarla iletişime geçiyor ve bankacılık işlemlerini halletmeye başlıyor. İnternet şubesi kullanmayanlar için de müşteri hizmetleri numarası ile müşteri temsilcisine bağlanma alternatifi önem taşıyor.1. Hesap İşlemleri


Bankaların çağrı merkezleri müşterileri için birçok hizmet sunuyor. Bu hizmetlerin en başında da hesap işlemleri yer alıyor. Hesap işlemleri arasında da Türk lirası veya döviz cinsinden hesap açma, hesap bakiyelerini kontrol etme gibi birçok hizmet sunuluyor. Yeni hesap açılışı haricinde hesap kapatma talepleri de yine bu yolla verilebiliyor.


Mesela ülkemizin önde gelen finans kuruluşları arasında yer alan Ziraat Bankası iletişim numarası ile vadeli, vadesiz, lira veya döviz cinsinden hesap açılabiliyor. Bunun dışında belirttiğimiz gibi dilediğiniz takdirde bu tür hesapların kapatılması da sağlanabiliyor.


2. Kart Bilgi ve İşlemleri


Bankaların müşteri hizmetlerine bağlanma yolu ile kart bilgi ve işlemlerini de gerçekleştirmeniz mümkün olabiliyor. Kredi kartı veya banka kartı bilgileri, şifre işlemleri, nakit avans, limit durumu ve puan sorgusu bankanızın çağrı merkezi üzerinden yapabileceğiniz işlemler arasında bulunuyor.


Bütün bunların dışında kredi kartı başvuru işlemleri de bankaların çağrı merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor. Bir bankanın kredi kartına başvuruda bulunmak istiyorsanız çağrı merkezi üzerinden başvurunuzu kolayca tamamlayabilmeniz mümkün oluyor. Ek olarak, kartınızın durumunu da yine müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşme ile kontrol edilebiliyor.


3. Para Transferleri


Müşteri hizmetleri numarası arama yolunu kullanabileceğiniz diğer işlem arasında para transferleri de yer alıyor. ATM veya internet şubesi kullanmak istemeseniz bile banka çağrı merkezi üzerinden hesaplarınızdan başka hesaplara para transferleri yapabiliyorsunuz. Bunlara hem EFT hem de havale geçerli oluyor.


Örneğin Türkiye’de en çok tercih edilen bankalar arasında gösterebileceğimiz finans kurumlarından biri de Yapı Kredi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu bankanın bir müşterisi iseniz Yapı Kredi müşteri hizmetleri numarası ile EFT, havale ve SWIFT gibi para transfer işlemlerini yapabiliyorsunuz. Ayrıca yine diğer bankalarda da olduğu gibi bu para transferlerine ilişkin işlem durumlarını da kontrol edebilmeniz mümkün oluyor.


4. Kredi Başvuruları


Bankaların müşteri hizmetleri numarasını kullanarak yapabileceğiniz farklı işlemler arasında kredi başvuruları da geliyor. Daha basit olan kredi kartı başvurularına kıyasla gerekli belgeler açısından biraz daha zorlayıcı olabilecek kredi başvuruları da çağrı merkezleri üzerinden yapılabiliyor.


Bankanızın çağrı merkezi üzerinden bir kredi başvurusu yapmadan önce geri ödeme faiz oranları, vade seçenekleri veya gerekli belgeler gibi bilgiler de alabilirsiniz. Kredi başvuruları için bankaların müşteri temsilcileri sizlere bu anlamda uzman bir şekilde destek sunuyor.


5. Aylık Ödemeler ve Talimatlar


Müşteri hizmetleri numarası ile düzenli ve aylık ödemeler yapılabiliyor. Bu işlemler arasında elektrik, su, doğal gaz, telefon ve internet abonelikleri gibi birçok kuruma ait faturaların ödemeleri gösterilebilir. Öte yandan, kira veya aidat ödemelerini için de talimat veriliyor.


Yine bir örnekleme üzerinden devam etmemiz gerekirse, İş Bankası müşteri hizmetleri numarası bu işlemleri yapabileceğiniz bankalar arasında yer alıyor. Gerek gördüğünüz takdirde İş Bankası müşteri temsilcisi ile gerçekleştireceğiniz bir görüşmeyle fatura ödemeleri yapabiliyorsunuz. Bunun haricinde otomatik ödeme talimatları da vermeniz mümkün oluyor.


6. Yatırımlar


Bankalar çağrı merkezleri aracılığı ile yatırımlar konusunda da işlem yapılmasına olanak sağlıyor. Bir bankanın müşteri hizmetleri numarası ile yapacağınız görüşmede hisse senedi, fon, döviz ve altın benzeri yatırımlar için alış veya satış taleplerinde bulunabiliyorsunuz.


Bütün bunlara ek olarak yine ifade etmek gerekir ki müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde bankanıza yönelik dilek, istek ve şikayetleri iletebiliyorsunuz. Ayrıca finansal bankacılık anlamında hemen her konuda destek almanız sağlanıyor.