Money Pay Nedir? 10 Soruda Money Pay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Money Pay Nedir? 10 Soruda Money Pay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’deki dev perakende zincirlerinden biri olan Migros, Money Pay uygulaması ile finansal çözümler sunmaya devam ediyor. Üstelik Money Pay, artık sadece alışveriş yapmak için değil, yatırım yapmak için bile kullanılabiliyor.


Migros’un Param ve Colendi işbirliği ile oluşturup hayata geçirdiği Money Pay, MasterCard altyapısını kullanıyor. Uygulama gerek Android gerekse de iOS işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarına indirilip kullanılabiliyor.


Peki Money Pay nedir, nasıl kullanılır, hazır limit özelliğini açmak için ne yapmak gerekir ve bu uygulama ile neler yapılabilir? Bu makalede Money Pay hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz.1. Money Pay Nedir?


Money Pay, perakende devi Migros’un Param ve Colendi işbirliği ile hayata geçirdiği çeşitli finansal çözümler sunan ücretsiz bir uygulamadır. Money Pay ile Migros ve Macrocenter fiziki ve internet mağazalarından QR ile ödeme yapılabilmektedir.


Ayrıca, Money Pay ile para almak veya para göndermek, fatura ödemeleri yapmak ve hatta gram altın ya da gümüş gibi varlıklar satın alıp yatırım yapmak mümkündür.


Money Pay’in Hazır Limit özelliği sayesinde, hesabınızda para olmasa dahi, Migros ve Macrocenter mağazalarından alışveriş yapmak mümkündür. Bir sonraki maddede Hazır Limit özelliğinden daha detaylı olarak bahsedeceğiz.


Money Pay’i kullanabilmek için Android veya iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlara uygulamayı indirmek ve üyelik kaydı gerçekleştirmek yeterlidir.


Uygulamayı Android için buradan, iOS için de şuradan indirebilirsiniz ve indirme işlemi sonrasında üyelik kaydınızı gerçekleştirerek Money Pay’i kullanmaya başlayabilirsiniz.


2. Money Pay Hazır Limit Nedir?


Money Pay Hazır Limit, uygulamada kullanılabilir bakiyeniz olmaması durumunda, Migros ve Macrocenter’da yaptığınız alışverişler esnasında kullanabileceğiniz bir tür kredi hizmetidir. Daha iyi anlaşılması için Money Pay Hazır Limit özelliğini bir kredi kartına benzetebiliriz.


Money Pay Hazır Limit ilk etapta her yeni üye için 300 TL olarak tanımlanmaktadır. Ancak daha sonra Money Pay hazır limit arttırma seçeneğini kullanmak mümkün olabilmektedir. Böylece kullanabileceğiniz daha yüksek tutarlarda hazır limit hesabınıza tanımlanabilmektedir.


Hesabınıza tanımlanan Money Pay Hazır Limit dahilinde ,Migros ve Macrocenter veya bu mağazaların internet sitelerinde alışveriş yapılabilmektedir.


Bu arada küçük bir ekleme yapmak gerekirse, Money Pay Hazır Limit özelliği, kredi skorlama ve mikro kredi servisi hizmeti veren Colendi isimli bir firma aracılığı ile sağlanmaktadır.


3. Money Pay Hazır Limit Nasıl Kullanılır?


Money Pay Hazır Limit özelliğini kullanabilmeniz için bir doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bu doğrulama işlemini uygulamada yer alan “Hazır Limit” bölümündeki “Doğrulama” butonuna tıklayarak yapabiliyorsunuz.


Doğrulama butonuna tıkladığınızda sizden ad soyad, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgiler girmeniz talep ediliyor. Bu bilgileri girdikten sonra uygulama sizi bir özçekim sayfasına yönlendiriyor. Bu sayfada elinizde kimlik kartınızı tutarak yüzünüz görünür şekilde bir özçekim yapıp bilgileri doğrulanması için gönderiyorsunuz.


Doğrulama işlemi ve bilgilerin incelenmesi ortalama 48 saat sürüyor. Bilgileriniz doğrulandığında uygulamadan artık hazır limitinizi kullanabileceğinizi belirten bir bildirim geliyor. Bu aşamadan sonra hesabınıza tanımlı hazır limiti kullanmaya başlayabiliyorsunuz.


4. Money Pay Hazır Limit Borcu Nasıl Ödenir?


Money Pay’den hazır limiti kullandıktan 30 (otuz) gün sonra borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Hazır limit borcunuzu geciktirmeden ödemeniz önemli bir husus. Zira borcunuzu düzenli ödemeniz hazır limitinizi yükseltmenize olanak sağlıyor.


Money Pay hazır limit borcunuzu uygulamaya tanımlayacağınız bir kredi veya banka kartından ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca Migros ve Macrocenter kasalarında da hesabınıza para yükleyip borç ödemesi yapabiliyorsunuz.


Son olarak, uygulamada size özel tanımlanan bilgilerin yer aldığı hesaba EFT havale yaparak da bakiye yükleyip borç ödemesi yapabiliyorsunuz. Yani hazır limit borcunuzu ödemek için üç farklı seçenekten herhangi birini kullanabiliyorsunuz.


Money Pay hazır limit borçlarınızı uygulamada sırasıyla “İşlemler” ve “Hazır Limit Ödemeleri” bölümüne girerek kontrol edebiliyorsunuz.


Borçlarınıza ilişkin son ödeme tarihlerini de ilgili alandan kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca buradan hazır limit kullanarak yaptığınız farklı alışverişlerin ödemelerini dilerseniz tek tek yapabiliyorsunuz.


Money Pay Nedir? 10 Soruda Money Pay Hakkında Bilmeniz Gerekenler photo


Yukarıdaki görsellerde örnek bir hazır limit işlem detayı görebilirsiniz. Sol tarafta yer alan görselde ilgili hazır limit işlemine dair bir son ödeme tarihi görüyoruz. Bu son ödeme tarihine kadar hazır limit borcumuzu ödememiz gerekiyor.


Sağ taraftaki görselde “Öde” butonuna tıkladığımızı ve uygulamanın bizi borcumuzu ödemek için çeşitli seçenekler sunduğunu görebilirsiniz.


Son olarak, hazır limit işlemlerinin borç ödemeleri için otomatik ödemeleri aktif hale getirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda hesabınızda bakiye tutarsanız ilgili son ödeme tarihlerinde hazır limit borcunuzun otomatik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.


5. Money Pay’e Nasıl Para Yüklenir?


Bakiyenizi kullanmak, hazır limit borcunuzu ödemek veya başkalarına para göndermek için Money Pay’e para yükleme işlemi yapmanız gerekiyor. Money Pay’e üç farklı şekilde para yüklemesi yapabiliyorsunuz.


Money Pay hesabınıza para yüklemek için seçenekleriniz şunlar:  • Migros’tan Yükle

  • Kredi / Banka Kartı ile Yükle

  • EFT Havale ile Yükle


“Migros’tan Yükle” seçeneğini tercih ettiğinizde uygulama size bir kod veriyor. Herhangi bir Migros mağazasına gidip kasiyere bu kodu göstererek hesabınıza dilediğiniz herhangi bir tutarda para yüklemesi yapabiliyorsunuz.


“Kredi / Banka Kartı ile Yükle” seçeneğini tercih ettiğinizde uygulamada bir form açılıyor. Bu forma kredi veya banka kartı bilgilerinizi girerek yine dilediğiniz tutarda para yüklemesi gerçekleştirebiliyorsunuz.


“EFT Havale ile Yükle” seçeneğini kullanmanız durumda ise yine uygulama üzerinden görebileceğiniz bir alıcı adı, IBAN numarası ve açıklama numarası yer alıyor. Bu bilgileri kullanarak EFT veya havale yöntemi ile yine dilediğiniz tutarda hesabınıza para yatırmanız mümkün oluyor. Ek olarak yaptığınız transferin hesabınıza geçmesi ise yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor.


6. Money Pay ile Alışveriş Nasıl Yapılır?


Money Pay ile alışveriş yapabilmek için mevcut bakiyenizi ve doğrulama işlemi yaptıysanız hazır limitinizi kullanabilirsiniz. Ödeme işlemi yapmak için Migros veya Macrocenter’daki Jet Kasalarda “Money Pay” ödemesi seçeneğini tercih etmeniz gerekiyor.


Daha sonra uygulamanın ana ekranı üzerinde yer alan “Öde” butonuna tıklamanız ve kasada çıkan QR kodu uygulama üzerinden okutmanız gerekiyor.


Bu işlemleri tamamladıktan sonra uygulama üzerinden hızlı bir şekilde bildirim geliyor. Uygulama, ödemenizi bakiye veya hazır limit üzerinden yapıp yapmak istemediğinizi soruyor.


Tercihinizi yaptıktan sonra yine uygulama üzerinde alışveriş için ödemeniz gereken tutarı görüyor ve onay veriyorsunuz. Bu şekilde ödemeniz tamamlanmış oluyor.


7. Money Pay Kart Nedir ve Nasıl Kullanılır?


Money Pay Kart, yurt içi, yurt dışı ve internet siteleri üzerinden alışveriş yapabileceğiniz bir karttır. Money Pay uygulamasını indirip kaydınızı tamamladığınızda kartınız otomatik olarak oluşturulmaktadır.


Money Pay Kart’ınızı kullanarak yurt içi, yurt dışı ve internet siteleri üzerinden alışveriş yapma olanağının yanı sıra cashback (nakit iade) alabiliyorsunuz.


Son olarak, Money Pay Kart ile ATM’lerden hesabınıza para yatırmanız da mümkün oluyor. Money Pay Kart’ın herhangi bir kullanım ücreti, aylık veya yıllık ödenmesi gereken bir aidatı da bulunmuyor.


8. Money Pay Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?


Money Pay ile 7 gün 24 saat para gönderme işlemi yapabilir ve para gönderebilirsiniz. Money Pay ile para göndermek için uygulamada yer alan “İşlemler” menüsüne girip “Para Gönder” seçeneğini tıklamanız gerekiyor.


Bu seçimin ardından karşınıza “IBAN’a Transfer” ve “Telefon Numarası İle Para Gönder” olmak üzere iki seçenek çıkıyor. Tercih ettiğiniz seçenek ile bir telefon numarasına ya da bir bankadaki hesaba IBAN numarası kullanarak para gönderme işlemi yapabiliyorsunuz.


9. Money Pay ile Fatura Ödemeleri Nasıl Yapılır?


Money Pay Nedir? 10 Soruda Money Pay Hakkında Bilmeniz Gerekenler photo


Money Pay ile doğalgaz, elektrik, su, cep telefonu, internet ve diğer faturalara ilişkin ödeme yapmanız yakın bir zamanda mümkün olacak. Şu anda fatura ödemelerinin kullanılamadığını belirtelim.


Bu özelliğin aktif olması halinde fatura ödeme işlemlerinizi sırasıyla “İşlemler” ve ardından “Fatura Öde” seçeneğine giderek yapmanız mümkün olacak. Buna ilişkin bir örneği yukarıdaki görselden inceleyebilirsiniz.


10. Money Pay ile Yatırım Nasıl Yapılır?


Money Pay ile yatırım da yapabiliyorsunuz. Money Pay ile yatırım yapmak için uygulamanın ana ekranında bulunan “Varlıklar” menüsüne gitmeniz gerekiyor.


Ardından satın almak istediğiniz varlıkları seçmeniz ve alım işlemini tamamlamanız gerekiyor. Bu varlıkları satmak isterseniz de aynı işlem menülerini kullanarak satış işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.


Money Pay’de satın alabileceğiniz varlıklar arasında şu anda gram altın ve gram gümüş yatırımı seçenekleri bulunuyor. Halihazırda uygulama üzerinden gram altın ve gümüş alıp satabiliyorsunuz.


Bununla birlikte küçük bir not düşmek gerekirse, yakın zamanda uygulama üzerinden hisse senedi ve döviz alım satım işlemlerinin de yapılabileceğini belirtelim.