Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir mi?

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir mi?

Ne yazık ki ve kabul etmemiz gerekir ki para, modern insanın vebasıdır ve bir noktada hepimiz, her ne kadar çok çalışırsak çalışalım, bunun getirdiği sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabiliyoruz.


Kara liste de bu mücadelelerden biri olabiliyor. Halk arasında kara liste olarak bilinen bu tanımlama, esasen banka borçlarından dolayı yasal takip sürecine giren ve kredi sicilini bozan kişileri ifade etmek için kullanılıyor.


Kredi veya kredi kartı borcu olan kişilerin borçlarını 90 günden fazla geciktirmemeleri gerekiyor. Çünkü bu süre sonunda banka borcu ödenmezse yasal takip başlıyor. Yasal takibin ardından kredi sicili bozuluyor ve “kara listeye girmek” olarak bilinen sıkıntılı durum ortaya çıkıyor.


Kara Listeye Kredi Çıkartılır mı?


Evet, çok kolay değil ama yine de mümkün. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kara listeden mutlaka çıkmanız gerekir. Kara listeden çıkmak için de bankalara olan toplam borçlarınızı ödemeniz ve bu bankadan “borcu yoktur” yazısı almanız gerekir.


Kara listeye girdiğiniz takdirde sicilinizin tamamen düzelmesi için en az 5 yıl beklemeniz gerekir. Ancak bu sürenin dolmasını beklemeden de bir şeyler yapabilir ve zor olsa da kredi ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.


Hangi bankaya ne kadar borçlu olduğunuzu ve kötü kapanan kredilerinizi görmek istiyorsanız e-Devlet platformundan risk raporunuzu alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği’nden de risk raporu başvurusu yapabilirsiniz. Her iki seçenekte de kredi limit/risk ve sorunlu krediler gibi bilgilerinizi görebilirsiniz.


Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar


Bankalara olan toplam borçlarınızı ödeyip kara listeden çıksanız bile mevcut siciliniz kredili ürün taleplerinizi baltalamaya devam edebilir. Çünkü kredi sicilinizi gören bankalar sizi çok riskli bularak kredi ürünleri verme konusunda çekimser yaklaşacaklardır.


Aylık sabit bir geliriniz varsa kara listede olsanız bile kredi almak için hala bir şansınız olabilir. Ayrıca, hali hazırda kredi kartı veya bloke teminatlı bir kredi kartı kullanıyorsanız şansınız daha yüksek olacaktır. Çünkü düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltme fırsatınız olacaktır.


İlk etapta kredi başvurunuzu maaş aldığınız veya teminatlı olsun ya da olmasın kredi kartını kullandığınız bankaya yapmanızı tavsiye ederiz. Zira sabit bir aylık gelir veya kredi kartına düzenli ödemeler gören bir banka kredili ürün verme konusunda daha ılımlı yaklaşacaktır.


Maaş hesabınızın bulunduğu ya da kredi kartını kullandığınız banka başvurunuzu onaylamazsa işiniz ne yazık ki biraz şansa ve gelecek birkaç yıl içinde kredi sicilinizi düzeltmek için harcayacağınız çabaya bağlı olacaktır. Yine de farkı bankalara başvuru yapmayı deneyebilirsiniz, işte bir liste:  • Ziraat Bankası

  • Halkbank

  • Vakıfbank

  • İş Bankası

  • ING

  • QNB Finansbank

  • Denizbank

  • Garanti BBVA


Yasal takip sürecine girdiğiniz ve kara listeden henüz çıktığınız için bu bankalara internet ve kısa mesaj kullanarak değil, şubeye giderek kredi başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bir kefil kredi başvurunuzun onaylanmasına yardımcı olabilir.


Kredi Başvurunuzun Onaylanması İçin Neler Yapabilirsiniz?


Kara listeye girmek nihayetinde her şeyin sonu değil ve telafi edilebilir. Gelecekteki kredi başvurularınızın onaylanması için şimdiden birkaç plan üzerinde çalışabilirsiniz.


Kredi Kartı Alın ve Kullanın


Aylık sabit bir geliriniz varsa maaş hesabınızın bulunduğu bankadan düşük tutarlı bir kredi kartı alabilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa bloke teminatlı kredi kartı almayı düşünebilirsiniz. Bu tür kredi kartları bir teminatla verildiğinden almak kolaydır.


Kredi kartınızı hangi yolla alırsanız alın mutlaka düzenli ödemeler yapmaya çalışın ve kartınızı kullanın. Yaptığınız düzenli ödemeler kredi notunuzu tekrar yükseltmeye yardımcı olacak ve bankaların size karşı olan risk algısını değiştirmeye başlayacaktır.


Kredi Notunuzu Yükseltin


Kara listeden yeni çıkan bir kişi için kredi kartı gibi kredili ürünleri kullanıp düzenli ödemeler yapmak kredi notunu yükseltmek için yapılacak en iyi şeylerden biridir. Kredi kartı kullanmak haricinde de kredi notunuzu yükseltmek için farklı yollar deneyebilirsiniz.


Örneğin kredi kartı limitinizi dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kredi kartınızı düzenli bir şekilde kullanmanız önemli fakat kredi kartı limitinizin tamamını kullanmanız gerekmiyor. Çünkü kredi kartı limitinizin tamamını kullanmak kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Buna benzer bilgiler için kredi notu yükseltme teknikleri sayfamıza bakabilirsiniz.


Bir Kefil Bulun


Her şeye rağmen kredi başvurunuz onaylanmıyorsa bir kefil bulmayı düşünebilirsiniz. Bankanız aylık sabit gelirinizi ve düzelen yeni ödeme alışkanlıklarınızı gördüğünde bir kefil ile kredi vermeye daha kolay ikna olabilir.


Şunu unutmamanız gerekiyor ki daha önce borçlarınızı ödemediğiniz için yasal takibe alındınız ve kara listeye girerek kredi sicilinizi bozdunuz. Bu çok sıkıntılı ve bir o kadar da zor bir süreç ama zaman alacak olsa da yeterli gayretle sicilinizi düzeltmeniz mümkün olacaktır.


Hata Olduğunu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?


Kara listeden çıktıysanız ancak bir problem varsa veya yanlışlıkla kara listeye girdiğinizi düşünüyorsanız Kredi Kayıt Bürosu’na itirazda bulunarak bir hata varsa bu hatanın düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.


Kredi Kayıt Bürosu’nun risk raporu itiraz sayfasına giriş yaparak itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. Üretim tarihi üzerinden bir ay geçmiş olan raporlar itiraz başvurusunda kabul edilmiyor. Bu nedenle itiraz başvurunuzu mutlaka yeni tarihli bir rapor kullanarak yapmanız gerektiğini hatırlatalım.