Goldman Sachs, GS Bank ile min. 1 dolara hesap açıyor

Goldman Sachs, GS Bank ile min. 1 dolara hesap açıyor

Online bankacılığın hızla yükselişe geçtiği son yıllarda pek çok banka ürünlerini dijitale kaydırmaya başladı. Dijital dünyaya taşınan banka ürünleri hem bankalar hem de banka müşterileri açısından birçok avantajı beraberinde getiriyor.


Ülkemizde Enpara, CEPTETEB gibi dijital bankacılık hizmetleri ve yenileri eklenen alternatifler bulunuyor. Nisan ayı başında Türk Ekonomi Bankası’nın şubesiz bankacılık servisi CEPTETEB’in ilk senesinde 250 bin müşteriye ulaştığını öğrenmiştik. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de dijital bankacılığa olan talep her geçen gün artıyor.


Kuşku yok ki bankalara ödediğimiz ürün ve hizmet komisyonlarının düşmesi veya hiç alınmaması dijital bankacılığı bizim için cazip hale getiriyor. Elbette diğer önemli bir nokta olan dijital bankacılığın mevduatlara verdiği yüksek faizleri de görmezden gelmek olmaz.


Dijital bankacılık kullanarak avantajlı olan sadece bizler değiliz. Bankalarda özellikle şube masraflarını azalttıkları için online kanallarına yönelik stratejilerine odaklanıyorlar.


Goldman Sachs, GS Bank ile dijitalde


Dünyaca ünlü yatırım bankalarından New York merkezli Goldman SachsGS Bank adını verdiği hizmetiyle dijital bankacılık alınında hizmet vermeye başladı. Normal şartlar altında Goldman Sachs’tan yatırım hesabı açmak isteyenlerin milyonlarca doları bulan tutarlarla hesap açması gerekiyor. GS Bank’ta hesap açmak içinse yalnızca 1 dolar yeterli oluyor.


Tahmin edebileceğiniz gibi dijital bankacılık ürünü olan GS Bank’ta müşterilerden herhangi bir ücret alınmıyor ve tasarruflara verilen faiz oranları da şu anda rakiplerinin üzerinde. GS Bank, tasarruflara 1.05 oranıyla faiz veriyor. GS Bank’ın rekabete girdiği Emigrant Bank’a ait online ürün MySavingsDirect (1.05) dışında verilen faiz oranları ise 1 – 0.80 aralığında değişiyor. Dijital tasarruf hesapları dışında faiz oranlarının daha da düşük olduğunu belirteyim.


Amerika vatandaşları ve ülkede yasal olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları GS Bank’tan birkaç dakikada kolayca hesap açabiliyorlar.