EFT Ücreti Almayan Bankalar

EFT Ücreti Almayan Bankalar

EFT ücreti almayan bankalar para transfer maliyetlerinden tamamen kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bildiğiniz gibi farklı bankalar arasında para transferi yaptığınızda (EFT olarak adlandırılır) belirli bir ücret ödemeniz gerekir.


Para transferleri bankalara ve hali hazırda kullanılan banka hesaplarına göre değişiklik gösterse de, genelde 5 ila 10 lira arasında ücretlendirilir. Ancak EFT ücreti almayan bankalar sayesinde, bu bankalar havale ücreti de almıyor, para transferlerinizi her zaman ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


EFT Ücreti Nedir?


Farklı bankalar arasında para transferi yapmayı mümkün kılan EFT, elektronik ortamdaki bilgisayar ağları üzerinden parayı bir hesaptan diğerine taşır. Pek çok banka gerçekleşen bu işlemi ücretlendirir, buna EFT ücreti denir.


Bankaların EFT ücreti almalarının en temel nedeni şubesel maliyetleridir. Ancak günümüzde internet, telefon ve ATM bankacılığı gibi dijital kanalların kullanımı hızla artarken fiziki şube kullanımları düşüyor.


Bazı banka da para transfer işlemlerini bu şube dışı kanallar aracılığı ile gerçekleştiren müşterilerine, bankalar arası artan rekabetten de dolayı, EFT gibi ücretleri yansıtmamayı tercih ediyor.


EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?


Bankaların çoğu EFT ücreti almıyor, demek isterdik ama ne yazık ki onlarcası arasında yalnızca bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki belirli bankalar müşterilerinden EFT ücreti almıyor.


EFT ücreti almayan bankalara şöyle bir baktığımızda, dörtte ikisinin doğrudan şubesiz dijital bankacılık alanında faaliyet gösterdiğini görüyoruz. Bu da EFT ücreti almayan bankaların birçoğunda, bankacılık işlemlerinizi fiziki şubelerden değil; internet, telefon ya da ATM kanallarından gerçekleştirebileceğiniz anlamına geliyor.


Mevcut bankanızın şubelerini kullanmak yerine EFT gibi bankacılık işlemlerinizin tamamını internet ve ATM gibi kanallar aracılığı ile yapıyorsanız, hiç düşünmeden EFT maliyeti olmayan bankalara geçiş yapabilirsiniz. Fiziki şubeleri kullanmanız gerekiyorsa, sınırlı da olsa ihtiyaçlarınızı karşılayacak seçenekler var.


EFT ücreti almayan bankalar:  • Enpara

  • CEPTETEB

  • ING Bank

  • Kuveyt Türk


Listemizde yer alan bu bankları bir inceleyelim.


Enpara


QNB Finansbank’ın dijital bankacılık hizmeti olan Enpara, müşterilerine tamamen masrafsız bir bankacılık deneyimi yaşatıyor. Şubesiz ve dijital olması özelliği ile EFT ücreti almamanın yanı sıra diğer tüm ürünlerini de masrafsız olarak sunuyor.


Enpara’da bankacılık işlemleri internet şubesi, mobil uygulamaları ve QNB Finansbank ATM’leri üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca Enpara, inanılması güç ve son derece muazzam bir çağrı merkezi deneyimi de yaşatıyor.


Enpara her ne kadar şubesiz ve dijital ortamda faaliyet gösteriyor olsa da, hesaplara yüksek tutarda para yatırmak ya da çekmek gibi işlemler için QNB Finansbank şubelerinin kullanılmasını mümkün kılıyor.


CEPTETEB


Türk Ekonomi Bankası’nın yaygın olarak bilinen kısa adı ile TEB’in dijital bankacılık hizmeti olan CEPTETEB, EFT de dahil olmak üzere birçok bankacılık işleminden ücret almıyor.


CEPTETEB’de bankacılık işlemleri internet şube, mobil uygulama ve TEB ATM’leri aracılığı ile gerçekleştiriliyor.


Her ne kadar şubesiz dijital bir bankacılık hizmeti olsa da, tıpkı Enpara gibi CEPTETEB de yüksek tutarda para yatırma ya da çekme işlemleri için TEB şubelerini kullanmaya olanak sağlıyor. Biz bu olanakların emniyet ve güvenlik açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.


ING Bank


ING Bank, popüler hesap planlarından olan e-Turuncu ve Turuncu Ekstra kullanan müşterilerinden EFT ücreti almıyor. Ancak EFT’lerin bankanın internet ya da mobil uygulama kanalları üzerinden yapılması gerekiyor.


Enpara ve CEPTETEB’e kıyasla ING Bank tamamen ya da kısmen şubesiz faaliyet göstermiyor. ING Bank şubelerini her zaman her işlem için kullanmak mümkün oluyor fakat EFT gibi ücretlerin ödememesi için bankanın dijital kanallarını kullanmak gerekiyor.


Kuveyt Türk


Katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyttürk, tıpkı ING Bank gibi bir mantığa sahip. Bankanın şubeleri her bankacılık işlemi için kullanılabiliyor, ancak EFT gibi ücretlerin ödenmemesi için internet şubesi ve mobil uygulama kanallarının kullanılması gerekiyor.


Özetlemek gerekirse, ben hiç şube kullanmıyorum diyorsanız, Enpara veya CEPTETEB sizin için ideal bir tercih olabilir. Şube kullanmam gerekiyor ama EFT gibi bankacılık işlemlerimi internet ya da mobil şubelerden yaparım diyorsanız, ING Bank ya da Kuveyt Türk sizin için daha doğru bir tercih olabilir.


EFT Ücreti Almayan Bankaları Tercih Etmeli miyim?


Sıklıkla para transferi yapıyor ve her bir işlem için ücret ödüyorsanız, EFT almayan bankalara geçiş yapmanız mantıklı olacaktır. Çünkü EFT ücretleri 5 ila 10 lira arasında değişebiliyor ve sıklıkla yapılan işlemler bir süre sonra yüksek bir maliyet oluşturabiliyor.


EFT ücreti almayan bankalar arasından ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun bankayı seçerek para transfer ücretleri ödemekten tamamen kaçınabilirsiniz. Banka seçimi yapmaya başlamadan önce, ücretsiz EFT isteği dışındaki diğer bankacılık ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.