EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT sorgulama seçeneği sayesinde yaptığınız bir para transfer işleminin alıcı hesaba geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda para transferi bekliyorsanız da bir EFT sorgulaması yaparak paranızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.


EFT sorgulama işlemlerinizi bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak veya eğer destekleniyorsa internet şubesinden ya da mobil uygulamasından kolayca yapabilirsiniz.


EFT Sorgu Numarası Nerede Yazar?


EFT sorgulama işlemi yapmak için bir sorgu numarasına ihtiyacınız vardır. EFT sorgu numarası genellikle para transfer makbuzunun üzerinde yer alır. Eğer ki makbuz üzerinde EFT sorgu numarası yer almıyorsa banka ile iletişime geçerek bu numarayı alabilirsiniz. Hatta doğrudan EFT durumunu kontrol ettirebilirsiniz.


EFT Sorgu Numarası

İnternet şubesi kullanıyorsanız EFT sorgu numarasını para transferleri geçmişine bakarak bulabilirsiniz. Bunu yapmak için, ilgili para transferine ait makbuzu veya detay sayfasını internet şubesi üzerinden görüntülemeniz ve “Sorgu No” ya da “Sorgu Numarası” alanını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.


EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?


EFT sorgu numarasını bulduktan artık EFT sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer bankanız tarafından destekleniyorsa internet şubesinden para transfer işlemleri bölümüne giriş yaparak ilgili aktarımların kontrolü yapabilirsiniz.


Genel olarak, alıcıya iletilen EFT işlemlerinin yanında “Tamamlandı” bilgisi yer alır. Henüz alıcıya iletilmeyen işlemlerin yanında da “Bekliyor” bilgisi açıkça gösterilir. Öte yandan, herhangi bir sebepten, örneğin yetersiz bakiyeden, iptal edilen EFT’leriniz de ilgili ekranda açıklamalı olarak görünebilir.


EFT Sorgulama Ekranı

Bankanız bu tür detayları internet şubesi üzerinden paylaşmıyorsa geriye tek bir seçenek kalır. Bu seçenek de bankanızın müşteri hizmetleri numarasını aramaktır. Bankanızın müşteri hizmetlerini numarasını arayarak “EFT sorgulaması yapmak istiyorum” diyebilirsiniz.


Banka müşteri temsilciniz sizden bir EFT sorgu numarası isteyebilir, biliyorsanız bu numarayı doğrudan verebilirsiniz. Sorgu numarasını bilmiyorsanız gün ve saat detayı vererek de bir EFT işlemi hakkında bilgi talep edebilirsiniz.


Bankaların müşteri hizmeti numaraları aracılığıyla EFT sorgulaması yapmak mümkün olabiliyor. İşte EFT sorgulaması yapabileceğiniz bazı bankalar:  • Ziraat Bankası

  • İş Bankası

  • Garanti BBVA

  • VakıfBank

  • Denizbank

  • QNB Finansbank

  • Halkbank

  • Akbank

  • Yapı Kredi


Birçok banka detaylı olarak EFT sorgulama olanağı sağlıyor. Bankanız bu örnek listede yer almıyor olsa bile çağrı merkezi numarası veya internet şubesi üzerinden EFT sorgulama işlemi yapabileceğinizi unutmayın.


EFT Neden Hesaba Geçmiyor?


EFT sorgulama taleplerinin en büyük nedeni para transferlerinin alıcı hesaba her zaman hızlı bir şekilde ulaşmamasından kaynaklanıyor. Bu da EFT’lerin belirli gün ve saatlerde yapılabilmesi sorunundan dolayı ortaya çıkıyor.


EFT işlemleri iş günlerinde ve banka mesai saatleri arasında yapılabiliyor. Hafta sonu veya gün sonu mesai saatleri dışında yapılan EFT’ler ise bir sonraki iş gününde alıcı hesaba ulaştırılıyor. Daha fazla bilgi için EFT Ne Zaman Hesaba Geçer yayınımıza bakabilirsiniz.


Eğer, belirtilen bu gün ve saatler dışında EFT yaptıysanız veya gönderi aldıysanız, para transfer işleminizin tamamlanması gecikmiş olabilir. Öte yandan, eğer gönderici tarafsanız hesabınızda yeterli bakiye olmaması gibi durumlar da para transfer işleminin gerçekleşmemesine neden olmuş olabilir.


Sorun her neyse çözümü bulabilirsiniz. Hali hazırdaki para transferi hiç olmadığı kadar gecikme yaşıyorsa EFT sorgulama işlemi yaparak durumun nedenlerini öğrenebilirsiniz.