E-Ticaret Siteniz için En Uygun Ödeme Yöntemi Hangisi?

E-Ticaret Siteniz için En Uygun Ödeme Yöntemi Hangisi?

E-Ticaret Siteniz için En Uygun Ödeme Yöntemi Hangisi? photoE – ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapıldığında tüketicilere belirli ödeme yöntemleri sunulur. Her ödeme yöntemi kendi içerisinde sistemlidir ve alt kuralları bulunur. Birçok ödeme yönteminin hem avantajı hem de dezavantajı olsa da en sağlıklı yöntem Sanal POS üzerinden ödeme yapmaktır. Sanal POS üzerinden ödeme yapmak hem diğer yöntemlere göre daha güvenli hem de daha kolaydır. Ayrıca Sanal POS ile ödeme yapılan internet sitelerinin güvenlik önlemleri de arttırılmış demektir. Bu neden ile de bu yöntemi kullanan e- ticaret şirketlerinin altyapısı hem kullanıcı dostudur hem de müşterilerin verileri üçüncü taraflar ile paylaşılmaz. Bu noktada devreye Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da girmektedir.

Birçok çevrim içi internet sitesi tarafından sunulan ödeme seçeneği havaledir. Havale yöntemi her ne kadar sık sık tercih edilen bir yöntem olsa da tüketiciler tarafından çok sık kullanılmak istenilmez. Bunun ise birçok sebebi vardır ancak en önemli sebep işleri yavaşlatması ve şirkete olan güven durumudur. Havale yöntemi ile ödeme yapmak için işletmenin sunduğu banka ile müşterinin kullandığı bankanın aynı olması gerekir. Havale esnasında aynı banka üzerinden yapılan para transfer ücreti daha düşük olmaktadır.

Bir e- ticaret şirketi havale ile ödeme aldığında genellikle dekont ile denetim yolunu izlemektedir. Mal ve/veya hizmet satın alan kişinin ödemeyi yapması için internet ya da mobil bankacılık sistemine giriş yapması gerekir. Banka hesabına giriş yaptıktan sonra işletmenin hesap bilgileri üzerinden para transferi gerçekleştirilir. İşlemin dekontu ise ya indirilmeli ya da kişinin kendi e-posta adresine mail olarak gönderilmelidir. Bu noktada ise işler tüketici için daha ağır ilerler. Çünkü alışveriş için zaten e- ticaret sitesini kullanmış, ardından başka bir arayüze geçmiş ve ardından tekrar işletme ile iletişim kurması gerekir. Zaman alan bir sistemdir ve genellikle kullanıcının dijital yeterlilikleri göz önünde bulundurulmaz.


EFT Yöntemi ile Ödeme

EFT ile yapılan e- ticaret ödemelerinde de havale ile benzer dezavantaj bulunur. EFT işlemi, farklı bankalar arasında para transferini anlatmak için kullanılan bir terimdir. Havaleye göre para transfer işlem ücreti daha yüksek olabilmektedir. Burada yine dekontun işletmeye sunulması gerekir. Zaman ve efor anlamında havale ile aynı dezavantajlara sahip olsa da özellikle kredi kartı ve banka kartı olmayan ya da limit yetersizliği yaşayan kişiler için uygun bir ödeme sistemidir.

Kredi kartı ve banka kartı gibi sanal ödemeler için kısa süreli karta erişim problemi yaşandığında da genellikle havale ve EFT gibi yöntemler değerlendirmeye alınır. Her işletmenin tercih edilsin veya edilmesin tüm ödeme yöntemlerine yer vermesi oldukça önemlidir. E- ticaret sitesinin erişilebilir hale gelmesinin önündeki basamaklardan biri de kapsayıcı ödeme seçenekleri sunabilmesidir.

Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme yöntemi özellikle bir e- ticaret sitesi güven vermediğinde kullanılan bir yöntemdir. Tüketicinin önce ürünü görüp ardından ödeme yapması için kurgulanmış olan bu sistem de günümüzde daha az tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alır. Daha az tercih edilmesi ise iade ve değişim koşullarının kendini geliştirmesi ve daha kapsamlı bir hale gelmesinden kaynaklıdır. Ayrıca daha kolay olan sanal ödeme seçeneklerini de tüketiciler daha çok değerlendirmeye almaya başlamışlardır.

Tüm bu yeni nesil teknolojik gelişmelerin ve ilerlemelerin yanı sıra pandemi dolayısı ile temasın azaltılması da kapıda ödeme yönteminin daha az tercih edilmesine neden olmuştur. Teması azaltmak, daha steril bir ödeme yöntemi tercih etmek için kapıda ödeme yerine sanal ödemeler daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Daha az kullanılan bir yöntem olsa da her işletmenin mutlaka kapıda ödeme seçeneğine de yer vermesi önemlidir. Bu durum işletmelerin, eriştiği kişi sayısını arttırmasındaki önemli adımlardan biridir.

Sanal Kart ile Ödeme

Sanal kart ile ödeme yapmak isteyen kişilerin bankaları ile iletişime geçerek sanal kart oluşturması gerekir. Günümüzde çoğu bankanın sanal kart uygulaması olsa da bu uygulama birçok tüketici için yabancı bir sistemdir. Tüketicilere kullanılan ödeme yöntemlerinin açıklanması ve yönlendirme yapılması de önemlidir. Tüketiciyi sadece alışveriş odağına almamak aynı zamanda etik ve pratik ödeme hakkında bilgilendirmek de gerekir. Sanal kart ile ödeme yapıldığı zaman bir kişinin kredi kartı olsun ya da olmasın kolaylıkla ödeme aşamasını tamamlaması mümkündür. Günümüzde yeni nesil ödeme araçlarının gelişmesi ve Sanal POS’un daha sık tercih edilmesi ile sanal kartların kullanımı da artmaya başlamıştır.

Alışveriş Kredisi ile Ödeme

Alışveriş kredisi ile ödeme yapmak günümüzde çok nadir tercih edilen bir işlem olmasına rağmen özellikle yüklü miktarda alışveriş yapıldığında önemini göstermektedir. Genellikle online e- ticaret siteleri üzerinden elektronik ekipman, cihaz ya da araç alırken kullanılan bir ödeme sistemidir. Mobilya gibi ağır ürünlerde de alışveriş kredisi ile ödeme seçeneği sunulur. Alışveriş kredisi almak ve doğrudan bu kredi ile ödeme yapmak için e- ticaret firmasının bankalar ile iş birliği halinde olması gerekir. Bu neden ile de büyük ölçekli firmalar dışında sık sık tercih edilen bir ödeme yöntemi değildir.

Sanal POS ile Ödeme

Sanal POS ile ödeme yapmak tüm banka ve kredi kartları ile ödeme yapmak anlamına gelir. Fiziksel bir mağazadan nasıl kredi kartı ile işlem yapılıyor ise aynı adımlar burada da izlenir. Kullanılacak olan kredi ya da banka kartına dair bilgilerin sisteme girilmesi ve ardından ödemenin tamamlanması gerekir. Ödemenin tamamlanması aşamasında farklı güvenlik önlemleri bulunur 3D güvenlik olarak geçen şifreli koruma ile güvenli ödeme yapılabilir. 3D güvenlik kullanıldığında ödeme için kişinin telefonuna işlem kodu gönderilir ve bu kodun sisteme girilmesi ile ödeme tamamlanır.

Sanal POS ile Ödemenin Avantajları

Sanal POS hizmeti denildiği zaman sıkça kendinden bahsettiren PayTR’nin sunduğu birtakım avantajlar vardır. Sanal POS ile ödeme yapılmasının sık sık tercih edilme sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • 7 gün 24 saat kesintisiz ödeme yapılması
  • 7 gün 24 saat hızlı iletişim sağlanması
  • Hızlı ve güvenli bir ödeme yöntemi olması
  • Soru ve sorunlar için müşteri hizmetleri ile hızlıca iletişime geçilebilmesi
  • Banka üzerinden işlem takibinin yapılabilmesi
  • Ekstrede kontrol edilebilmesi
  • Satış esnasında avantaj sağlaması
  • Zaman tasarrufu yapılması
  • Ek güvenlik önlemlerinin bulunması
PayTR’nin Sanal POS hizmetini öne çıkaran etkenlerdir. Sanal POSun bu faydalarından yararlanmak ve tüketici ile daha sağlıklı ve güvenli ilişki kurmak için PayTR üzerinden Sanal POS başvurusu yapılabilir. Sanal POS başvurusu 2 saat içerisinde yanıtlanmakta ve başvuru sahibi ile hızlı iletişim kurulmaktadır.

PayTR Sanal POS Başvurusu

E-Ticaret Siteniz için En Uygun Ödeme Yöntemi Hangisi? photoPayTR Sanal POS başvurusu yapmak için PayTR’nin orijinal sitesi üzerinden işlem yapmak gerekir. Ana site üzerinde yer alan Sanal POS başvuru formunun doldurulması ve online olarak yetkililere iletilmesi istenir. Kısa süre içerisinde ön başvuru değerlendirmeye alınarak gerekli incelemeler yapılacaktır. Bu incelemeler neticesinde ise PayTR eğer olumlu yanıtlar ise kısa sürede Sanal POS entegre aşamasına geçiş yapılabilecektir.