Ziraat Bankası Bakiye Sorgulama İçin 7 Yöntem

Ziraat Bankası Bakiye Sorgulama İçin 7 Yöntem

Ziraat Bankası bakiye sorgulama konusunda pek çok alternatif yol sunuyor. Ziraat Bankası’nda bulunan hesaplarınıza ait bakiyeleri telefon, kısa mesaj ya da internet bankacılığı gibi yolları kullanarak sorgulayabilirsiniz.


Banka hesabınızda ne kadar para bulunduğunu ve toplam bakiyenizin ne kadarının harcama için uygun olduğunu bilmek her zaman önemlidir. Yakın zamanda bir ödeme ya da harcama yapmayacak olsanız bile zaman zaman bakiyenizi sorgulamanız hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olur.


Ziraat Bankası hesaplarınıza ait bakiye sorgulaması yapmanızı sağlayacak en iyi yolları bir araya getirdik. Bu yollardan herhangi birini kullanarak bakiye sorgulama yapabilirsiniz.


1. İnternet Şubesi


Ziraat Bankası bakiye sorgulama internetten oldukça kolaydır. Hesaplarınıza ait bakiyeleri dilediğiniz zaman Ziraat Bankası İnternet Şubesi ile çevrim içi ortamda sorgulayabilirsiniz.


Ziraat Bankası İnternet Şubesi’ne giriş yaparak bakiyeleriniz de dahil olmak üzere hesap bilgilerinize ait birçok detaya ulaşabilirsiniz. İnternet Şubesi’nde bakiyenizi görmek için genellikle, “Hesaplarım” ya da “Hesap Bilgilerim” gibi bir seçenek aramanız gerekecektir.


Ziraat Bankası İnternet Şubesi’ne ilk kez giriyorsanız, “Hemen Başvur” seçeneğini seçebilir ve kayıt işlemini tamamlayarak internet bankacılığını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa ve neyi nasıl yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, Ziraat İnternet Bankacılığı Açma rehberimize göz atabilirsiniz.


Daha önce hiç internet bankacılığı kullanmadıysanız, mutlaka denemelisiniz. Zira internet bankacılığı sayesinde hesap bakiyelerinizi sorgulamanın yanı sıra, banka şubelerine ya da ATM’lere gitmeden para transferleri yapabilir, faturalarınızı ödeyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.


2. Ziraat Mobil


Ziraat Mobil, yeni nesil akıllı cep telefonları ile hemen hemen her yerden hesap bakiyelerinizi sorgulamayı kolaylaştırır. Hesap bakiyesi sorgulamanın yanı sıra, Ziraat Mobil’i kullanarak hesap detaylarına ulaşma, para transferleri yapma ve fatura ödemeleri gerçekleştirme gibi internet bankacılığının tüm özelliklerine erişmeniz mümkün olur.


Ziraat Mobil’i kullanmak için Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı müşterisi olmanız yeterlidir. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, uygulama mağazalarından Ziraat Mobil’i indirerek hesap bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.


3. SMS Bankacılığı


Ziraat Bankası bakiye sorgulama konusunda farklı alternatifler sunuyor demiştik. İşte bu alternatiflerden bir diğerini de Ziraat Bankası’nın SMS Bankacılığı kanalı oluşturuyor.


Ziraat Bankası’nın SMS Bankacılığı kanalı ile haftanın 7 günü 24 saat, şubeye gitmeden, hesap detaylarına ulaşabilir ve bakiyelerinizi görüntüleyebilirsiniz. İşte SMS Bankacılığı ile hesap bakiyesi sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için izlemeniz gereken adımlar:  • Banka kayıtlarında tanımlı cep telefonunuzdan BAKIYE yazıp 4747’ye kısa mesaj gönderdiğinizde ilk 10 hesabınıza ait bakiye detayları cep telefonunuza gönderilecektir. (Örnek: BAKIYE)

  • Banka kayıtlarında tanımlı cep telefonunuzdan yalnızca ek numarasını bildiğiniz bir hesaba ait bakiyeyi sorgulamak istiyorsanız, BAKIYE boşluk Ek No yazıp 4747’ye kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. İlgili hesabın bakiyesi cep telefonunuza gelecektir. (Örnek: BAKIYE 6001)


Bununla birlikte, eğer Ziraat Bankası kayıtlarında tanımlı cep telefonunuza bağlı farklı müşteri numaralarınız varsa, BAKIYE boşluk MUSTERI NO yazıp 4747’ye kısa mesaj gönderdiğinizde ilgili müşteri numarası altında bulunan tüm hesapların bakiyeleri cep telefonunuza iletilecektir. Banka müşteri numaranızı bilmiyorsanız, müşteri numarası öğrenme rehberimize bakabilirsiniz.


Ziraat Bankası SMS Bankacılığı işlemlerinden ek bir ücret almasa da, tarafınızca gönderilen kısa mesajlar, operatörlerin kısa mesaj tarifesi üzerinden 1 SMS karşılığı ücretlendiriliyor.


4. Bankkart ve ATM’ler


Ziraat Bankkart bakiye sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz bir başka yoldur. Eğer Bankkart’ınız varsa Ziraat Bankası ATM’leri ya da ortak ATM’lerin herhangi birinden hesaplarınıza ait bakiyeleri sorgulayabilirsiniz. Bankkart’ınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra “Hesap Bilgileri” veya “Bakiye Sorguma” ya da “Bakiye Görüntüleme” gibi bir seçenek aramanız gerekir.


Ortak ATM’ler nakit çekmeseniz bile büyük olasılıkla sizden işlem ücreti alacaklardır. Öte yandan Ziraat Bankası da farklı bir ATM’yi kullandığınız için ek bir ücret alacaktır. Bu nedenle, bakiyenizi doğrudan bir Ziraat Bankası ATM’sinden sorgulamak isteyebilirsiniz.


5. Ziraat Müşteri Hizmetleri


Daha geleneksel bir yaklaşımı tercih ediyorsanız, bakiyenizi sorgulamak için Ziraat müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. Üstelik bir müşteri temsilcisi ile görüşmek için dakikalarca telefonda beklemeniz gerekmiyor. Zira Ziraat Bankası 7/24 hesap bilgileri sağlayan otomatik bir sisteme sahip.


Ziraat Bankası’ndan telefonla müşteri hizmetlerine bağlanıp hesap bakiyenizi sorgulamak istediğinizde, otomatik yanıt sistemine T.C kimlik numarası, banka kartı ya da kredi kartı (hangisini seçtiğinize göre kart şifresi) ve doğrum tarihiniz gibi bazı kişisel bilgilerinizi tuşlamanız istenecektir.


6. Ziraat Bankası Şubeleri


Yukarıdaki yollardan hiçbiri bakiye sorgulamanıza yardımcı olmuyorsa geriye tek bir seçenek kalıyor ve bu da Ziraat Bankası şubelerini ziyaret etmeniz gerektiği anlamına geliyor.


Ziraat Bankası şubelerinden herhangi birini ziyaret ederek hesaplarınıza ait bakiyeleri sorgulayabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, şubeyi ziyaret ederken hesabınıza erişilebilmesi ve güvenlik kontrolünü geçmek için kimlik belgenizi yanınızda götürmeniz gerekiyor.


7. Otomatik Bilgilendirme Mesajları


Ziraat Bankası’ndaki hesap bakiyenizi sürekli manuel olarak sorgulamak yerine, otomatik bilgilendirme mesajları almayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, e-posta veya kısa mesaj gönderimi için bildirimler ayarlamaktır.


Öte yandan, hesap özetlerinizin düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini sağlayarak harcama detaylarınızı ve hesap bakiyenizi sürekli takip edebilirsiniz. Otomatik bilgilendirme mesajlarını ayarlamak için Ziraat Bankası İnternet Şubesi, Ziraat Mobil, ATM ya da şube kanallarını kullanabilirsiniz.