Yabancılar Kredi Kartı Alabilir mi?

Yabancılar Kredi Kartı Alabilir mi?

Bugün bir okurumuzdan gelen yorum üzerine bu yazıyı hazırlamak istedik. Türkiye’de bulunan yabancılar kredi kartı alabilir mi ve hangi banka yabancılara kredi kartı verir? bu iki sorunun cevabını sizlere elimizden geldiğince net bir şekilde anlatmaya çalışacağız.


Evet, Türkiye’ye yerleşen veya geçici bir süreliğine de olsa (çalışma izni gibi) ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişiler kredi kartı başvurusu yapabilirler. Hangi banka olduğu fark etmiyor, istenilen herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusu yapılabilir. Buraya kadar bir sorun yok, cevap gayet açık: yabancı uyruklu olsanız dahi kredi kartı alabilirsiniz.


Fakat, ülkemizdeki bankalar güvence konusunda hassas olduklarından dolayı, yabancı uyruklu kişilerden kesin olarak bir garantör talep ederler. Bankalar, alacağınız kredi kartı sonucunda meydana gelmesi muhtemel borç ve yükümlükleri garantör aracılığıyla güvence altına almak isterler. Bunun dışında genel olarak 18 yaşını geçmiş olmanız ve düzenli, belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekir. Bu şartları sağladığınız takdir de dilediğiniz bir bankadan kredi kartı alabilirsiniz.


Ülkemizdeki bankalar internet üzerinden yapılan kredi başvurularına ön onay niteliğinde cevap vermektedirler ve genel bazda bu tarz başvurular Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası talep ederler. Bu sebeple aşağıda belgelerle birlikte herhangi bir banka şubesine giderek kredi kartı başvurusu yapmanız daha hızlı sonuç verecektir.


Kredi kartı almak isteyen yabancı uyruklu kişilerden istenen belgeler: yabancı uyruklular kimliği, kimlik fotokopisi, oturma izni ve çalışma izninin bir fotokopisiyle bir garantör eşliğinde şubelere başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir sorunuz olursa bize yorumlar aracılığıyla ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.