Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı, bankalar aracılığıyla banka hesabı veya kredi kartınızdan fatura ödemeleri ya da para transferleri için tercihen verebileceğiniz bir tür düzenli ödeme işlemine verilen addır.


Otomatik fatura ödeme talimatı ile son ödeme tarihlerini takip etmekten zorunda kalmadan faturalarınızın tam zamanında ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bu talimatlar; elektrik, doğal gaz, su, telefon, internet, televizyon ve SGK Prim, kira vb. ödemeleri için verilebilmektedir. Aynı zamanda herhangi banka hesabına da düzenli EFT veya Havale ödeme talimatı vermeniz mümkündür.


Otomatik fatura ödeme talimatı verdiğiniz andan itibaren talep ettiğiniz faturalar zamanında düzenli olarak ödeneceği için gecikme faizi de ödemek zorunda kalmazsınız.


Aynı zamanda tüm faturalarınızı banka hesabınız veya kredi kartı ekstresinden kolayca takip edebilirsiniz.


Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?


Tüm bankalar otomatik fatura ödeme talimatı talebi almaktadırlar. Otomatik ödeme talimatınızı bankanızın şubelerinden, internet veya mobil uygulama kanallarından ya da ATM’lerden verebilmeniz mümkündür.


Otomatik ödeme talimatı vermek için herhangi bir form ya da belge doldurmanız gerekmez. Ödeme talimatı vermek istediğiniz fatura numaralarını bankanıza iletmeniz yeterli olacaktır.


Tekrar hatırlatacak olursam talimat verebileceğiniz yollar şu şekilde:  • Banka şubeleri

  • İnternet şubesi

  • Telefon bankacılığı

  • Mobil uygulama

  • Banka ATM’leri


Otomatik fatura ödeme talimatı nasıl iptal edilir?


Herhangi bir sebepten faturalara verdiğiniz ödeme talimatlarını iptal etmek isterseniz; yukarıda bahsettiğim kanallardan yine herhangi bir form veya evrak doldurmadan iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


Tekrar edecek olursam, otomatik ödeme talimatı iptali yapmak için; banka şubeleri, ATM’ler, internet ve mobil bankacılık veya telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.ÖNERİ: OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VERMENİN 6 AVANTAJIOtomatik ödeme talimatı vermek bütçenizi daha iyi takip etmenizi en önemlisi de faturaların son ödeme tarihlerini geçirmeniz gibi durumlara ve faiz ödemeniz gibi ekstra masraflara karşı sizi korur.


Bugün otomatik ödeme talimatı vermeden önce bankanızın bu hizmet için yaptığı kampanyaları da mutlaka araştırmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü otomatik ödeme talimatı veren müşterilerden kredi kartı kullanım ücreti ve hesap işletim ücreti gibi masraflar çoğu zaman alınmıyor.