Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön ödemeli kartlar artık birçok tüketici tarafından özellikle tercih edilen kart tipleri arasında yer almaktadır. Bu yazıda ön ödemli kart nedir, hangi amaçla kullanılır ve kullanıcıya hangi avantajları sağlar anlatmak istiyorum.


Kısa bir tanımla başlayalım; Ön ödemli kart (Prepaid Card), kullandığınız karta yüklediğiniz para tutarı kadar harcama yapabildiğiniz kartlardır.


Ön ödemi kartlar genellikle internet alışverişi yapmak isteyen tüketiciler tarafından kullanılıyor. Ön ödemeli karta sahip olan tüketici, istediği miktarda parayı kartına yatırarak kartında bulunan tutar kadar alışveriş yapabiliyor.


Bu tip kartların tıpkı bir hesap kartı veya kredi kartlarına benzediğini söylesem yanlış olmaz. Tek fark, harcamak istediğiniz tutarı kendiniz kartınıza yüklüyorsunuz yani ön ödeme yapıyorsunuz ve sonrasında harcama yapıyorsunuz.


Ön Ödemeli Kart Kullanım Alanları ve Avantajları


Bu tür kartları başta internet alışverişleriniz olmak üzere tüm alışveriş işlemleriniz için rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin, fiziki market alışverişlerinizde dahi POS cihazı üzerinden ödeme yapmanız mümkündür.


Harcama Takibi


Diğer yandan, eğer resmi bir banka hesabı kullanmak istemiyorsanız harcamalarınızı ön ödemeli kartlar yoluyla yaparak gelir ve giderlerinizi kontrol altında tutabilir, harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.


Hediye Kart


Ön ödemli kartlar genelde hediye kart olarak da kullanabilmektedir ve bu tip kullanım da oldukça yaygındır. Örneğin, belirli bir miktar para yükleyerek ön ödemeli kartı hediye etmek istediğiniz herhangi birine verebilirsiniz.


Harçlık Kart


Özellikle ülkemizde ön ödemeli kartlar harçlık kart olarak da kullanılabilmektedir. Bu kartlar sayesinde gençler kart kullanmayı öğrenebildikleri gibi kendi paralarının hesabını tutarak mali bilince de sahip olabileceklerdir.


Ön Ödemli Kart Nereden Alınır?


Ön ödemli kartları bankalardan kimi zaman bedelsiz olarak temin edebileceğiniz gibi Migros, CarrefourSA gibi marketlerden de satın alabilirsiniz.


Ön ödemli kart seçimi yaparken iki tip kartla karşılaşacaksınız.


Kullan-at: Çoğu zaman hediye kartları bu kategoride yer alır. Karta aktarılmış olan para tutarı bittiğinde kart kullanımı sona erer ve tekrar kullanılması mümkün olmaz.


Kullan – doldur: Bu kartlar tıpkı kontörlü cep telefonu hatlarına benzer. Kartınıza aktarmış olduğunuz para tutarı bittiğinde veya azaldığında yeniden para yüklemesi yaparak kartınızı tekrar kullanabilirsiniz.


Ön ödemli kartlar hakkındaki sorularınızı yorumlar alanından ulaştırabilirsiniz.