Öğrenci Kredi Kartı Seçimi için Tüyolar

Öğrenci Kredi Kartı Seçimi için Tüyolar

Öncelikle daha önceden hiçbir şekilde kredi kartı kullanmadıysanız ve üniversite/lisansüstü öğrencisiyseniz size mutlaka bir kredi kartı alabileceğinizin garantisini verebiliriz. Bu nedenle kartınızı seçmeden önce ilk tavsiyelerimiz aceleci davranmamanız ve gelecekte finansal anlamda sorun yaşamanız için aşağıdaki başlangıç tüyolarına dikkat etmeniz olacaktır.


İşlem ücretlerine dikkat edin. Öğrenci bir birey olarak, muhtemelen giderleriniz kısıtlı olacağından dolayı banka ve kredi kartı ürünlerinde seçim yaparken dikkatli düşünmeniz gerekmektedir. Günümüzde çoğu banka gelir belgesi istemeden öğrencilere kredi kartı verebilmektedir. Bazı bankalar verdikleri kredi kartlarından hem yıllık kullanım ücreti hem de karta bağlı ödeme hesabından hesap işletim ücreti alabilmektedirler, bu sebeple kredi kartı almadan önce mutlaka bu tarz ücretleri sizlerden talep etmeyecek bankaları seçmeye çalışmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, başvuru esnasında banka personeline kart veya işlem ücreti alıp almadıklarını sormanızdır. Sormasınız da bu ücretleri belirtmek zorundalar hiç olmadı imzalayacağınız sözleşmede bu ücretler belirtilmiş olacaktır mutlaka okuyun.


En avantajlı olanı seçin. Bazı kredi kartları belirli sektörlerde sürekli kampanyalar düzenlerler. Aslına bakarsanız ihtiyacınız olan kartı seçmek için genelde kartınızı ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Kartınızı aldığınızda her sektör için harcama yapabilirsiniz fakat kartınızı sıklıkla hangi sektör harcamalarında kullanacaksanız ona göre seçim yapmalısınız. Gıda, giyim, teknoloji, akaryakıt gibi çeşitli sektörler mevcut. Kart türünüze göre bu tarz harcamalarınızda çeşitli nakit puanlar kazanabiliyorsunuz. Örneğin bu sektörlerde World ve Bonus kartlar genellikle yoğun kapmayalar yapan markalar arasında bulunmaktadır.


Öğrenci kredi kartı konusunda yazmış olduğumuz Öğrenciler için 10 Kredi Kartı Önerisi yazımızdan doğru kart özellikleri ve öğrencilere sunulan kredi kartlarını görebilirsiniz.


Nakit avans. Çoğu zaman öğrenciler kredi kartlarından nakit para çekmez ve sadece pos cihazlarından harcama yoluyla kartlarını kullanırlar. Nakit avans çekim faizleri ve işlem ücretleri yüksek olduğundan dolayı zaten kimse tarafından tercih edilmez fakat zorunlu durumlarda da büyük bir çözüm olur. Bazı bankalar öğrencilere tahsis ettikleri kredi kartlarından hiçbir suretle nakit avans çekimine izin vermezler. Özellikle bu konuda ekonomist.co yorumlara birçok soru gelmektedir, bu sebeple açıklık getirmek istedik. Eğer kredi kartınızdan nakit avans çekimi de yapmak istiyorsanız mutlaka bunu öncesinden bilmeniz ve başvuru yaparken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.


Limitler. Pek çok soru gelen konulardan biri de öğrenci kredi kartlarına verilen limitlerle ilgili oluyor. Buna da bir açıklık getirelim. Sene başında yeni kart mevzuatına göre bireylerin kredi kartı limitleri gelirlerinin maksimum iki katını geçemeyecek. Sizler öğrenci olduğunuzdan dolayı bankalar sizden gelir belgesi talep etmeyecekler, bu durumda herhangi bir bankadan alacağınız en düşük kart limit tutarı 400 TL en yüksek limit tutarı ise 1000 TL’yi geçemeyecektir. Yine bankalar bu tutarlar arasında öğrencilere limit belirlerler. Peki, öğrencilik hayatımız boyunca limitimiz hiç yükselmeyecek mi? Yükselecek. Bankalara limit artış talebinde bulanabiliyorsunuz fakat limit artırım talebinde bulunmadan önce kartınızı en az 6 ay süreyle kullanıyor ve ödemelerinizi geciktirmeden düzenli bir şekilde yapıyor olmanız gerekmektedir.


Kısacası, limit konusunda rahat olun. Bankalar uygun gördükleri limitleri sizlere tahsis edecekler. Limit artışı yapmak için 6 bekleyin ve bu süre zarfında ödemelerinizi asla geciktirmeyin.


Dikkatli kullanın. Son olarak da kart kullanımlarınıza ilişkin bizim eklemek istediğimiz birkaç şey var. Harcamalarınızı yaparken aylık ödeyebileceğinizden fazla tutarlarda limit kullanımı yapmamaya özen göstermelisiniz. Borç ödeme performanslarınız Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydedildiğinden dolayı ödemelerinizin düzensiz olması kredi puanınızı olumsuz etkiler. Kredi puanınızın olumsuz bir şekilde etkilenmesi sonraki kredi ürün kullanımlarınızda sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu sebeple her zaman ihtiyacınız kadar harcama yapın. Nasıl başlarsa öyle gider, unutmayın!


Bizim yazıda yanıtlamadığımız ve merak ettiğiniz sorular varsa bize yorumlardan yazın, sorularınızı en kısa sürede cevaplayacağız.