Ödenmiş Sermaye Nedir?

Ödenmiş Sermaye Nedir?

Borsa ile ilgilenen kişiler hisse analizi yaparken şirketlerin ödenmiş sermayesine büyük önem vermektedirler.Yatırımlarının başarıya ulaşabilmesi ve borsada kazanabilmeleri için yatırım öncesi detaylı analiz yapan yatırımcılar firmaların en ince detayına kadar incelemektedirler. Bu analizin sonucunda yatırımcıların fikirlerini etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Borsada sık duyulan kavramlardan biri olan ödenmiş sermayeyi hesaplamak için bazı ek bilgilere de ihtiyacınız olacaktır.Peki bu kadar sık duyduğumuz ödenmiş sermaye nedir, nereye ödenir ve nasıl hesaplanır?

Ödenmiş Sermaye Ne Demek?

Borsada ödenmiş sermaye nedir diyenler için en basit tabiri ile şirket yetkililerin belirlediği sermayenin ödenmemiş sermayeden çıkartılması olarak ifade edebiliriz. Bir diğer deyiş ile nakit olarak ödenmiş olan sermaye de diyebiliriz.Bir şirketin ödenmiş sermayesinin yüksek olması o hissenin borsada daha fazla itibar görmesini sağlamaktadır.

Ödenmiş sermaye ne işe yarar diyecek olursak aslında bir çok şeyi etkileyen bir unsurdur.Borsada hisse satışlarında yatırımcılar şirketlerin nakit olarak ödenmiş sermayelerine göre işlem yapmaktadırlar.Buna göre sermayesi düşük olan şirketlerin daha az yatırımcı tarafından tercih edilebileceğini ve sermayesi yüksek olan şirketlerin daha çok tercih edilebileceğini söyleyebiliriz.Yatırımcılar için oldukça önemli olan bu terimi bilmek yatırımın başarılı olması için tek başına yeterli olmayacaktır.Her yatırımcının mutlaka ödenmiş sermaye nasıl hesaplanır bilmesi gerekmektedir.

Ödenmiş Sermaye Nasıl Hesaplanır?

Borsada ödenmiş sermaye hesaplama işlemini yaparken şirketin borsaya çıkardığı hisse adedini bilmek gerekmektedir. Hesaplama sonucu çıkacak olan değere hisse adedi oldukça etki edecek bir faktördür.Bir diğer dikkat etmeniz  gereken faktör ise hisselerin nominal değeri olacaktır.