Ödeme Sektörünün Geleceği ve Trendler

Ödeme Sektörünün Geleceği ve Trendler

Ödeme sektörü hızla değişip gelişiyor. Özellikle son yıllardaki dijitale geçiş değişimi oldukça hızlandırdı.


Küresel ödeme ekosistemi, yeni startuplar parayı dünya genelinde taşıma ve aktarma yöntemlerimizi değiştirdikçe, sürekli bir farklılaşma gösteriyor. Mobil cüzdanlar ve dolandırıcılık olaylarını azaltmada kart güvenliklerinin artan önemi sektördeki önemli trendleri oluşturuyor ve ödeme işlemlerinin geleceğini şekillendiriyor.


Ödeme endüstrisinin geleceğini şekillendirecek yenilikçi ödeme işlemi şekillerinin bazı örnekleri şunlar:


Mobil Cüzdanlar


Mobil cüzdanlar, analistlerin öngördüğü şekilde gelişim gösterirse ödeme işlerindeki en büyük değişime neden olabilir.


Özellikle perakendeciler mobil ödemeler konusunda oldukça heyecanlı çünkü perakendeciler müşterilerinin işlemleri hakkında onlara değerli bilgiler sunuyor ve bu bilgileri müşterilerinin alışveriş deneyimlerini geliştirme konusunda kullanma şansına sahip oluyorlar. Mobil ödemelerin sağladığı hız da geleneksel mağazalardaki fiziksel yoğunluğu karşılamada faydalı oluyor ve satışlarda artışa yol açıyor.


2014 yılında Apple, piyasada mobil cüzdan sunan tek büyük firmayken 2015’te Google ve Samsung da kendi mobil cüzdanlarını piyasaya sürdü; Walmart, Chase ve diğer önemli büyük rakipler de piyasaya adım attı. Mağazalardaki mobil ödeme hacminin mevcut 75 milyar dolardan 2020’de 500 milyar dolara çıkması bekleniyor.


Dijital Havale


Dijital değişim para transfer süreci ve işlemleri oldukça kolay bir hale getirdi. Dijital para transferi halen küresel para havale pazarının küçük bir miktarını elinde bulundursa da dijital startuplardaki büyüme çok büyük.


2014’te 583 milyar dolar, sınırlar ötesine ulaştı ve Dünya Bankası bu rakamın 2017’de 636 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.


2014’te dijital transferin genele oranı yüzde 6 civarında idi. Fakat startupların girişimleri sayesinde bu pay hızla artıyor. Mesela, San Fransisko’da 15 yıl önce kurulan Xoom adlı sektörel firma ,2012 ve 2013 arasında yüzde 53 ve 2013 ve 2014 arasında da yüzde 30 büyüme sağladı ve şu anda dijital havalelerden, dünyadaki en büyük ikinci para havale şirketi olan geleneksel para transferi firması MoneyGram’dan daha fazla gelir elde ediyor.


Ödeme Güvenliği


ABD kredi kartı dolandırıcılığı konusunda önemli sorunlar yaşayıp mücadeleler veriyor. Perakende firmaları bunun için 2014’te 32 milyar dolar harcamış. Bu sorunu hafifletmek amacıyla kredi kartı networkleri, satıcıları dünyanın diğer yerlerinde standart olan EMV güvenliğine geçmeleri için teşvik etti. EMV kartlar ekstra güvenlik sağlayan gömülü mikroçiplere sahip.


2015 Ekim’inde dolandırıcılıkların sorumluluğu satıcılardan kart hamili ihraç eden kişilere (card issuers) geçti. Günümüzde EMV terminallerine (uç birimlerine) olan ilgi artıyor.


Küçük işletme sahipleri EMV’ye geçme konusunda en çok tereddüt eden gruplardan biriydi ama 2016’nın 3. Çeyreği itibariyle durum değişti. ABD’de küçük işletmelerin yarısından çoğu EMV güncellemesini gerçekleştirdi, önceki yıl bu oran yüzde 30’lardaydı.


mPOS


Mobile point-of-sale / Mobil satış noktası (mPOS) cihazları ilk çıktığında karışıklıklara yol açmıştı. Günümüzde tüketiciler tacirlerin her yerde kart kabul etmesini bekliyor bu yüzden mPOS uçbirimleri daha da önemli hale geldi.


2021 civarında, ABD’de 27 milyon mPOS cihazının dolaşım halinde olması bekleniyor. Bu rakamların 2014’te 3.2 milyon civarında olduğu biliniyor.


Perakendecilerin mPOS ekosistemini yaygınlaştıracak en büyük grup olacağı tahmin ediliyor.