Mortgage Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Mortgage Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ev almak herkesin hayalidir, aynı zamanda günümüzde hala en değerli yatırım araçlarından biridir. Elinizde tasarruflarınızdan dolayı bir miktar para olduğunu düşünelim, mortgage konut kredisiyle ev alacak olun. Peki, ama birikmiş paranız ve aldığınız konut kredisiyle ne kadar mortgage ödeyebilirsiniz? Gelin, bu soruya birlikte cevap arayalım.


Öncelikle tüm gelirinize oranla aylık ne kadar mortgage konut kredisi taksiti ödeyebileceğiniz büyük önem taşımaktadır. Ev sahibi olabilmek için elbette, uzun vadeli bir krediye başvurmamız gerekiyor ve bunun da belirli riskleri bulunuyor.


Ayrıca, toplamda ne kadar tutarda bir konut kredisi alacağınızı hesaplarken de, elinizde ne kadar birikmiş para olduğu da oldukça önemlidir. Çünkü, konut mortgage kredisi kullandırılırken gayrimenkulün (yani sahip olmak istediğiniz taşınmazın) yüzde 75’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Tüm bu kriterleri hesaba katarak, ne kadar konut kredisi alabileceğimizi kabaca hesaplayabilmemiz mümkündür.


Konut kredisi almadan önce aylık gelirinizi, elinizde bulunan birikmiş parayı ve aylık ne kadar kredi taksiti ödeyebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Avantajlı konut kredileri bağlantısını izleyerek, düşük faiz oranlarıyla konut kredilerini araştırmaya başlayabilirsiniz.