Kullanılmayan Hesaptan Hesap İşletim Ücreti

Kullanılmayan Hesaptan Hesap İşletim Ücreti

Her ne kadar hiç kullanmadığınız bir banka hesabı olsa da hesap işletim ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bankalar kullanılmayan hesaplardan da işletim ücreti alabiliyorlar.


2013 yılında yeni bir düzenlemeyle bankalar, kesintisiz ve azami olarak 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz hesaplar ve diğer özel cari hesaplara resmi olarak hesap işletim ücreti yansıtabiliyorlar. Bankaların bu şekilde hesap işletim ücreti almadan önce hesap sahibine bildirim yapması gerekiyor.


Bankanın konuyla ilgili göndermiş olduğu bildirimin ardından hesap sahibine -isterse- hesabını kapatabilmesi için 30 gün süre veriliyor. Bildirim alındığı halde hesabını kapatmayan tüketici üç ayda bir olmak üzere yansıtılacak hesap işletim ücretini ödemek durumunda kalıyor. İşletim ücretlerinin fiyatıysa bankadan bankaya ve hesap hesaba göre değişiklik gösterebiliyor.


Söz gelimi, eğer kullanmadığınız banka hesapları ve kullanılmayan mevduatlarınız bulunuyorsa tümünü kapatın. Çünkü kullanılmayan banka hesaplarından hesap işletim ücreti alınmaktadır. 


Kesin Çözüm Hesap Kapatma


Bildirim aldığınız tarihten itibaren başlayan 30 günlük süre içerisinde banka hesabınızı kapatmanız halinde hesap işletim ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Daha önce banka hesabı kapatma işlemlerinin nasıl yapılacağını ilgili bağlantıda detaylı olarak anlatmıştık. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.


Banka hesabınızı kapatmak için, bankanızın şubelerine başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı şekilde telefon bankacılığı yoluyla da veya internet şubesi aracılığıyla da hesabınızı kapatmanız mümkün. Fakat eğer banka hesabınızda para bulunuyor bu parayı çekmeniz gerekiyor, aksi halde hesap kapatma talebiniz bankalar tarafından reddediliyor.