Kredi notu ne zaman güncellenir ve yenilenir?

Kredi notu ne zaman güncellenir ve yenilenir?

Kredi notu ayın kaçında ve ne zaman güncellenir ya da yenilenir sorusu puanında düzelme bekleyen birçok kişi tarafından sıklıkla soruluyor. Buna binaen bu konuya açıklık getirmek istiyorum.


Kredi notunuzun güncelleneceği zamanı iple çekiyorsanız muhtemelen finansal durumunuzu olumsuz etkileyen faktörlerden haber olduğunuzu düşünüyorum. Üstelik bu faktörlerin farkında olarak notunuzu olumlu etkileyecek yöntemler üzerinde de çaba sarf ettiğinizi tahmin etmem çok da güç değil.


Kredi notu, finansal kuruluşların KKB’ye bildirimleri sonrasında güncellenir


Genel olarak herkes kredi notlarının aylık dilimlerde güncellendiğini düşünüyor. Bu bir açıdan doğru bir açıdan yanlış, çünkü kredi notu, finansal kuruluşların (banka, tüketici finansman, faktoring ve leasing şirketleri gibi) Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bildirimleri sonrasında güncellenmekte ve yenilenmektedir. Finansal kuruluşların KKB’ye bildirimleri aylık da olabilir, daha gecikmeli de olabilir. Bu sebeple, kesinlikle her ay kredi notu güncellenir demek doğru değildir.


Diyelim ki ayın başlangıcından itibaren ay sonuna kadar çalıştığınız, yani kredi kartı veya benzeri kredi ürünlerini kullandığınız finansal kuruluşlara düzenli ödemeler yapıyorsunuz; mevcutsa borçlarınızı azaltıyor, belki de finansal kuruluşlardaki varlıklarınızı çoğaltıp, kredi arayışınızı da durdurarak kredi notunuzu olumlu etkileyecek yöntemleri deneniyorsunuz.


Böyle bir durumda o ay içerisindeki doğru finansal hareketlerinizin kredi notunuzu olumlu etkilemesini beklersiniz. Bunlar gerçekten kredi notlarını olumlu etkiler fakat bir sonraki ay kredi puanınızı sorguladığınızda bir önceki kredi puanınızla karşılaşırsınız. İşte bunun asıl sebebi çalıştığınız finansal kuruluşların, finansal hareketlerinizi KKB’ye henüz bildirmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.


Yenilenen kredi notunuzu görmek için sabredin ve sürekli sorgulama yapmayın


Resmi olarak, notu etkileyen verilerin günlük bazda güncellendiği ama bazı verilerinde aylık bazda güncellendiği belirtiliyor. Aynı şekilde açıklamada finansal kuruluşların verileri paylaşması halinde, bu bilgilerin notları ortalama 2 (iki) gün içinde etkileyebileceği de ifade ediliyor.


Söz gelimi, notların resmi olarak genellikle aylık zaman dilimlerinde güncellenebileceği belirtilse de finansal kuruluşlar KKB’ye bildirim yapmadan notlarda yenilenme gerçekleşmiyor.


Sürekli bir ayda defalarca kez kredi notunuzu sorgulamak yerine en az iki ay da bir veyahut son sorgulama tarihini baz alarak 45 günde bir kredi notunuzu sorgulamayı düşünebilirsiniz. Zira her not sorgulaması için belirli bir miktarda ücret ödemek durumda kalıyorsunuz ve notunuz yenilenmemiş olsa da bir önceki rapor için aynı ücret sizden alınıyor.


Sonuç olarak, kredi notu aylık bazda güncellenebilir ama notların güncellenmesi finansal kuruluşların bildirimleri sonrasında yapılır. Finansal kuruluşların bildirimleri ne zaman yaptığı bilinmiyor, yaptıkları bildirimlerde notlara yaklaşık 2 günde etki ediyor. Bu sebeple ayda birkaç kere ya da daha fazla veya bir kredi borcu ödemesinden sonra kredi notunuzu sorgulamak yerine, son sorgulama tarihini esas alarak 45 günde bir notunuzu öğrenebilir ve güncellenmiş halini görebilirsiniz.


Kredi notunuzu düzeltmek istiyorsanız, kredi notu yükseltme taktiklerinin yer aldığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.