Kredi Kartı Numarası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Numarası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bankalar tarafından bize gönderilen kredi kartları, POS cihazlarında alışveriş ve ATM’den işlem yapabilmemiz açısından önemlidir. Özellikle son zamanlarda internet üzerinden alışveriş yaparken de kredi kartı numarasını kullanmamız gerekmektedir. Ayrıca, bankalarda telefon bankacılığı işlemlerinde de bize kredi kartı numarası sorulmaktadır.


Küçük bir hatırlatma yaptıktan sonra konuya geçelim, kredi kartı numaralarınızı asla kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. Bankaların müşteri temsilcileri dahi asla bu bilgileri size sormazlar ve paylaşmanızı istemezler.


İnternet siteleri üzerinden de alışveriş yaparken mutlaka güvenli ve SSL sağlayan web siteleri üzerinde işlem yapmaya özen göstermeniz gerekir. Bu küçük hatırlatmalardan sonra konumuza geçelim.


Kredi Kartı Numarası Nedir?


Kredi kartı numarası bankalar tarafından sizlere gönderilen plastik kartların üzerinde yer alan kişiye özel 16 haneli bir numaradır. Örnek olması açısından aşağıdaki görseli inceleyin ve yazımızı takip edin.


Kredi Kartı Numarası
Kredi Kartı Numarası

Gördüğünüz gibi yukarıda bir kredi kartı örneği var, 1234 ile başlayan ve 5678 ile biten 16 haneli rakam bir kredi kartı numarası örneğidir. Aynı şekilde size özel kredi kartında da bu numara bulunmaktadır. Ayrıca, kredi kartınızın üzerinde Adınız Soyadınız ve bunun dışında “VALID thru” şeklinde belirtilen kartınızın son kullanım tarihi yazılıdır.


Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?


Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi kartı numarası plastik kartınızın üzerinde yazmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan ödeme sistemleri arasında yer alan Visa ve MasterCard ile de bir bilgi verelim, kredi kartı numaranız 5 ile başlarsa MasterCard, 4 ile başlarsa Visa desteği sağlamaktadır.