Kredi Kartı Aidatlarınızı Geri Almak için Tüyolar

Kredi Kartı Aidatlarınızı Geri Almak için Tüyolar

Bildiğiniz gibi bankalar kredi kartları verirken, bazı masraf ve aidat adı altında ücret alabilmektedir. Genelde bankalar kredi kartı başvurunuz sırasında bu aidatları ve masrafları sözleşme içerisine eklemektedirler.


Kredi kartlarınızı aldığınızda sizler bu sözleşmede imza atıyor ve bankaların çıkardıkları aidat ya da masrafları ödeyeceğinize dair teminat veriyorsunuz. Fakat, kredi kartı aidatları sözleşmenizde yer alsa bile aidatları veya masraflar için açık ve net bir biçimde onay vermeniz gerekmektedir.


Sözleşmede kredi kartı aidatları küçük yazılarla veya önceden boşluklar olarak yer alıyor ve sonradan dolduruluyorsa bu haksız alım olarak nitelendirileceğinden aidat ödeme zorunluluğunuz olmamaktadır. Bu şekilde kart aidatlarını bankanızdan geri alabilmeniz mümkün olacaktır.


Lakin kredi kartı alımı esnasında bankalar size yıllık aidat, hesap işletim ücreti veya masrafları açık bir şekilde belirttiyse sizden bu tip ücretler alınabilecektir.


Eğer, kredi kartları aldığınız sırada sözleşmede açık ve net bir şekilde size aidat ve masrafların belirtilmediğini düşünüyorsanız kredi aidatlarınıza reddebilirsiniz. Bu şekilde herhangi bir masraf ödemek durumunda kalmazsanız.


Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınabilir?


Kredi kartı aidatlarınızı geri alabilmeniz için, kartınızı kullandığınız süre boyunca sizden ne kadar masraf (aidat) alındığını hesaplamanız gerekmektedir. Eğer, sizden kartınızı kullandığınız zaman içerisinde 2 bin TL’nin altında aidat alınmışsa, ikamet ettiğinizde ilçe de bulunan ilçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekmektedir. Fakat, 2 bin TL’nin üzerinde masraf ve aidat ödediyseniz de il Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmanız gerekecektir.


Önemli bir noktayı az önce üst paragraflarda dile getirdik. Tekrarlayacak olursak, kredi kartı aidatlarınızı geri alabilmeniz için sözleşmede bu ücretlerinden size açık ve net bir şekilde belirtilmemiş olması gerekmektedir. Eğer sözleşme içerisinde kredi kartı aidat, hesap işletim ücreti size net ve açık bir şekilde belirtildi ise ne yazık ki, aidatlarınızı geri alabilmeniz mümkün olmayacaktır.


Kredi aidat ücretleri sözleşmelerde belirtilmeyen durumlarda açılmış davalar bulunmaktadır. Emsal niteliğindeki bu karar tüketicinin lehine sonuçlanmış ve kredi kartı kullanıcı olup da yıllık üyelik ücreti ya da aidat alınan tüketiciler bu bedelleri geri alabilmişlerdir. Bu konuda sorunuz varsa bize yorumlardan sorularınızı iletebileceğinizi hatırlatırız.