İş Bankası Cebe Havale 3 Adımda Nasıl Yapılır

İş Bankası Cebe Havale 3 Adımda Nasıl Yapılır

Cebe havale, herhangi bir bankada hesabı bulunmayan bir kişiye para göndermenin en iyi yolları arasında yer almaktadır. Gönderim işlemi basit ve nispeten düşük masraflı olduğu için genellikle bu yol tercih edilmektedir.


Birçok bankada mevcut olduğu gibi İş Bankası da cep telefonuna para transfer hizmeti sağlamaktadır. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için basit adımları izleyebilirsiniz.


1. Cebe havale yapmak için ilk etapta İş Bankası internet şubesine giriş yapın


İş Bankası


İş Bankası’ndan cebe havale işlemi yapmaya başlamak için, İş Bankası’nda internet şubesi kullanabildiğiniz bir vadesiz hesabınızın bulunması gerekir.


İş Bankası’nda internet şubesi kullanımına tanımlanmış bir vadesiz hesabınız halihazırda bulunuyorsa, bilgilerinizle internet şubesine giriş yapın ve ikinci adıma geçin.


Herhangi bir hesabınız bulunmuyorsa en yakın İş Bankası şubesinden hesap açabilirsiniz. Hesap açtığınız sırada cebe havale yapmak için internet şubesini açtırmayı da unutmamanız gerekir.


Bu arada görsellerde de yer aldığı üzere bu işlem bir bilgisayar üzerinden gerçekleştiriliyor, ancak alternatif olarak akıllı telefonunuzda bulunan ya da uygulama mağazalarından edinebileceğiniz İşCep mobil uygulaması üzerinden de aynı adımları izleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.


Öte yandan ATM’ler aracılığıyla da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


2. İnternet şubesinde sol menüde yer alan “Para Aktarma” seçeneği altındaki “Havale” bölümüne giriş yapınİnternet şubesine giriş yaptığınızda sol menüde yer alan “Para Aktarma” seçeneğine gidin ve açılacak alt menüden “Havale” bölümünü seçin.


3. Son olarak, açılan sayfada yer alan “Cebe” seçeneğine tıklayın ve gerekli bilgileri girerek cebe havale işlemini tamamlayınİşlem neredeyse bitmek üzere. Para Aktarma alt menüsünde yer alan Havale bölümü altında açılacak “Cebe” seçeneğine geçiş yapın.


Açılan sayfada “Alıcı TC Kimlik No”, “Alıcı Telefon Numarası” ve “Tutar” bilgilerinizi girmeniz istenecek, tüm bilgileri en doğru şekilde girin.


Cep telefonuna havale yapmak istediğiniz kişinin TC Kimlik numarasını, aynı kişinin cep telefonu numarasını ve göndermek istediğiniz tutarı gerekli alanlara yazarak “Devam” butonuna tıklayın.


Tüm bilgileri tekrar kontrol edebilmeniz için bir onay sayfası açılacak, herhangi bir sorun yoksa ve bilgiler de doğruysa “Onay” butonuna tıkladığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır.


Peki, alıcı parayı nasıl çekecek?


Para transfer yaptığınız kişinin, işlem sırasında verdiğiniz cep telefonu numarasına bir referans numarası gönderilmektedir.


Para transferi alan kişi, otomatik olarak gönderilen referans numarasını kullanarak İş Bankası ATM’leri (Bankamatik) aracılığıyla gönderilen tutarı çekebilmektedir. Para çekimi sırasında referans numarası yeterli olmaktadır, herhangi bir banka kartına ihtiyaç bulunmamaktadır.


Ne yapması gerektiğini öğrenmesi için alıcıyı bu yönde bilgilendirmeniz düşünmeniz gereken naif bir detay olabilir.


Cebe havale yapılan tutarın alıcı tarafından İş Bankası ATM’lerinden en geç üç gün içerisinde çekilmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda çekilmeyen tutar, gönderen kişinin hesabına iade edilir.