İhracat fazlası mal alırken neye dikkat edilir?

İhracat fazlası mal alırken neye dikkat edilir?

İhracat fazlası marka ürünler satın almak isteyenler öncelikle bunun ne anlama geldiğini bilmek durumundadır. İhraç fazlası mal demek şudur; bir fabrika birçok ürün üretir. Bunların içinde defolu ürünler de vardır. Kaliteli ürünler de vardır. Ayakkabı, iç giyim, kadın-erkek giyim, tekstil ürünleri, havlu vb daha birçok ürün ihraç fazlası kabul edilir. Bunları yabancı ülkelere özellikle Avrupa’ya satmak isteyen tüccarlar, gemilerle, kargo uçakları ile gönderi yaparlar.

Ama gümrük kapısında sorun yaşan mallar gümrüğe takılırlar. Bu ürünleri dışarıya satamayan kişiler bunları iç piyasaya ucuz satamaya karar verirler. Ya da ikinci seçenek olarak üretim fazlası tekstil ürünleri elinde bulunan fabrikalar bunları ihraç fazlası diyerek iç piyasaya satarlar. Bu ürünler İstanbul’da bulunan toptancılar çarşısında satanlar vardır.

Bu ürünleri alırken en çok da kaliteli, olmalarına, defolu olmamalarına dikkat ediniz. Özellikle, ihracat fazlası ürünlerde mark çok önemlidir. 2019 yılı itibari ile gümrük anlaşması artık daha sıkı olduğu için alıcıların dikkatli olması gerekmektedir.

İhracat fazlası ürünlerin nereden alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi için İhracat Fazlası Ürünler En Ucuz Nereden Alınır? konumuza gidebilirsiniz.