Hollanda’da Banka Hesabı Açmak için 3 Tüyo

Hollanda’da Banka Hesabı Açmak için 3 Tüyo

Diğer Avrupa Birliği ülkelerine nazaran Hollanda’da banka hesabı açmak bazı belgelerle gerçekleştirilmektedir. Yazımızda Hollanda ülkesinde nasıl banka hesabı açabileceğinize dair öneriler ve hesap açabileceğiniz banka tavsiyelerinde bulunacağız.


Hollanda’ya henüz yerleştiyseniz muhtemelen kira ödemeleriniz, maaş ödemeleriniz, alışverişleriniz için ve öğrenciyseniz ailenizin size para gönderebilmesi için banka hesabı açmanız gerekecektir. Şimdi üç başlıkta vereceğimiz tüyolarla birlikte Hollanda’da yeni bir banka hesabı nasıl açılır bakalım.


Hollanda Bankalarında Hesap Açmak için Gerekli Belgeler


Hollanda’da banka hesabı açabilmeniz için sizden tüm bankalar bazı evrakları/belgeleri temin etmenizi isteyeceklerdir. Biz bankaların sizlerden hangi evrakları isteyeceğini aşağıda paylaşıyoruz. Bankaya gitmeden önce bu belgeleri yanınızda bulundurmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.  • Geçerli kimlik

  • Burgerservicenummer (BSN numarası)

  • Adres kayıt belgesi ya da kira kontratı

  • Oturum izni


Yukarıdaki dört belgeyi hesap açtırmak istediğiniz Hollanda bankasına gitmeden önce yanınızda bulundurmalısınız. Bu arada, Burgerservicenummer olarak verdiğimiz BSN numarası; Hollanda’da resmi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için bireye özel olarak verilen vatandaşlık numarasıdır. Henüz BSN numarası almadıysanız, belediyeye kaydınızı yaptırdıktan 1 hafta sonra bu numarayı alabilirsiniz. Burgerservicenummer olmadan banka hesabı açtırmanız mümkün değildir.


Hollanda’da Hesap Açtırabileceğiniz Bankalar


Hollanda’da banka hesabı açtırabileceğiniz, bir takım bankların listesini aşağıda görebilirsiniz.


ABN AMRO: Genellikle Hollandaca bilmeyen şahısların tercih ettiği banka olan ABN AMRO, İngilizce hizmetlerini Hollanda’da veren en iyi bankalardan biridir. ABN AMRO ile bireysel bankacılık işlemlerinizi yapabilmeniz mümkündür.


ING: Ülkemizde de hizmet veren ING Hollanda kökenli bir bankadır. Dolayısıyla Hollanda’da da ING ile hesap açtırabilmeniz mümkündür.


Rabobank: Hollanda’nın en büyük bankalarından biri olan Rabobank, internet bankacılığı konusunda da oldukça geniş bir hizmet sunar ve tercihinizi bu bankadan yana da kullanabilirsiniz.


Hollanda’da İnternet Bankacılığı


Ülkemizde olduğu gibi Hollanda’da da internet bankacılığı kullanım oranları artış göstermektedir. Fakat, Hollandaca bilmeyen kimseler için Hollanda bankalarının internet şubelerini kullanmak bir zulüm olabilir. Çünkü, çoğu Hollanda bankası internet üzerinden İngilizce dil desteği sağlamaz. Yine az önce belirttiğimiz gibi ABN AMRO ile hesap açarsanız internet bankacılığını da İngilizce dil desteği ile kullanabilmeniz mümkün olabilir.


Bunun dışında, Hollanda’da internet bankacılığını kullanmak istiyorsanız hesap açarken mutlaka banka yetkilisine bu isteğinizi iletmelisiniz. Hollanda’da internet bankacılığı hizmetleri şifre yaratıcısı ile gerçekleşmektedir. Bu isteğinizi bankaya iletmeniz halinde hesap kartınız ile birlikte adresinize şifre yaratıcısını da göndereceklerdir.