Güvenli Bankacılık için Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Güvenli Bankacılık için Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Bankacılık alanında son dönemde dolandırıcılık vakalarında artış yaşanıyor. Bankalar her ne kadar güvenlik önlemlerini artırsalar da bu iş sadece onlarda bitmiyor.


Bizlerin de dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Bazı güvenlik önlemlerini önceden alarak dolandırıcılık girişimlerinden sıyrılmak mümkündür. Bunun için dikkat edebileceğiniz bazı noktalara göz atabilirsiniz.


Bankanızın size gönderdiği SMS şifrelerini kimseyle paylaşmayın


SMS


İnternet şubesine giriş, işlem onaylama ve benzeri nedenlerle bankanızın cep telefonunuza yolladığı SMS şifreleri size özeldir. Gönderilen SMS şifrelerinin banka personelleri veya kendini bu şekilde tanıtan şahıslar da olmak üzere, herhangi bir başka kişiyle paylaşılmaması gerekir.


Aynı şekilde, bir alışveriş sırasında ya da benzeri farklı bir durumda bankanız tarafından gönderilen SMS şifrenizi okumanızı ya da telefon üzerinden tuşlamanızı isteyen şahıslara da itibar etmemeniz gerekir.


Bankanızın internet şubesine ulaşmak için internet tarayıcınıza doğrudan bankanın adresini yazın


Website


İnternet bankacılığına giriş yapmak için bankanızın web adresini doğrudan tarayıcıya kendiniz yazın. İnternet şubesine giriş yapmak için arama motoru sonuçlarında yer alan reklamlara veyahut e-postalarla yollanan linklere ya da farklı sitelerden yapılan yönlendirmeye tıklamayın.


İnternet uygulamalarını yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirin


App Store


Akıllı cep telefonunuza banka uygulamanızı yüklemek ya da güncelleme yapmak için yalnızca resmi uygulama mağazalarını kullanın. iOS işletim sistemi için Apple Store, Android işletim sistemi için Google Play ya da Windows için Microsoft Mağazası gibi.


Resmi uygulama mağazaları dışında herhangi bir web sitesi ya da internet sayfasından uygulama indirme işlemi gerçekleştirmeyin. Resmi olmayan uygulama mağazalarından veyahut web sitelerinden indireceğiniz uygulamalar sebebiyle telefonunuza virüs bulaşabilir ve bankanız tarafından gönderilen SMS şifreleri ya da bankacılık işlemlerinizle ilgili bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.


Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın, paylaşmanız gerekirse de dikkatli olunDolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden biri, sizin kişisel bilgilerinize erişim sağlamaya çalışmaktır. Bu sebeple kişisel bilgilerinizi paylaşırken çok dikkatli olmanız gerekir.


Dolandırıcılar sizinle sahte SMS veya sahte e-posta yoluyla ya da arama motorları üzerinden ulaşılmak için hazırladıkları sahte web siteleri aracılığıyla iletişime geçerek kimlik bilgilerinizi, banka/kredi kartı numaranızı, şifrelerinizi, annenizin evlenmeden önceki soyadı ve benzeri gizli bilgileri isteyebilirler. Bu bilgileri vermeyin. Zira bankanız e-posta veya SMS üzerinden bu bilgileri vermenizi sizden talep etmezler.


SMS ya da e-posta ile yönlendirildiğiniz ya da arama motorları aracılığıyla giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerini mutlaka kontrol edin. Öte yandan ek bir güvenlik önemli olarak, bu gizli bilgileri sosyal medya hesaplarınızda da kesinlikle paylaşmayın.


Bankanızla paylaştığınız bilgilerin güncelliğinden emin olun


Banka Müşteri Hizmetleri


Dolandırıcılık vakalarında bankalar müşterilerine ulaşmakta ve bilgi vermektedirler. Bu sebeple benzeri veya farklı bir durumda bankanız size ulaşmak isteyebilir. Bankanızın size ulaşabilmesi için cep telefonu numaranızın ve e-posta adresinizin güncelliğinden mutlaka emin olun.


Cihazlarınızı zararlı yazılımlara karşı koruma altına alın


Güvenlik


Güvenliğinizi üst seviyeye çıkarmak için bilgisayar, tablet ve cep telefonunuzda “lisanslı” virüs koruma programları kullanmayı mutlaka düşünün.


Diğer yandan, akıllı telefonunuzun, bilgisayarınızın ya da tabletinizin işletim sistemini güncellemeyi ihmal etmeyin. Çoğu güncelleme genellikle belirli açıkların kapatılması için yayınlanmaktadır. Ayrıca kullandığınız işletim sistemlerinin “orijinal” ve “lisanslı” olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir.


Sıklıkla kullanılan e-posta dolandırıcılığına dikkat edin


E-posta


Dolandırıcıların sıklıkla kullandığı bir başka yöntem de bankanızın adıyla size e-posta göndermek; bazı bilgilerinizi talep etmek veya herhangi bir ‘link’e tıklamaya teşvik etmektir. Böyle bir durumda bilgilerinizi asla paylaşmayın ve tıklamaya teşvik edilen bağlantıya asla tıklamayın.


Ayrıca bazı virüsler e-posta yoluyla da yayılabilmektedir. Bu sebeple göndericisini tanımadığınız ya da şüpheli görünen e-postaları okumadan silin. Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, özellikle de “.exe” uzantılı programlara dikkat ederek, bu tür uzantıdaki programları çalıştırmayın.