Dolar 10 TL olur Mu?

Dolar 10 TL olur Mu?

Dolar kurunun önceki aylarda 6 TL’nin üzerine çıkması yeni bir panik havasına neden oldu. En büyük endişe dolar 10 TL olur mu endişesi.  Bunun yanında öncelik hedef olarak dolar 7 TL olur mu diye ekonomistlerin tahminlerine yer vereceğiz. Özellikle yurt dışı kaynaklı manipülatif konuşmalar nedeni ile dolar 2019 yılının sonuna kadar 7 tl olacak şeklinde bazı tahminler yapılmaktadır. Peki döviz endeksli yapılan bu kaos çıkışlarının ne kadar gerçeklik payı var? Dolar gerçekten 7 tl, 8 tl, 9 tl hatta 10 TL’ye çıkar mı? Bu noktada Türkiye’nin temek dinamiklerini de göz önünde tutarak 2019 dolar tahminini beyan ediyoruz.


Dolar 7 TL Olur Mu?


Birçok ekonomist TV’lere çıkıp yorum ve analiz yapmaktadır. Bunların başında da Özgür Demirtaş ve Erol Mütercimer gelmektedir. Özellikle Erol Mütercimer gibi analistlerin dolar tahminlerinin hızlı bir şekilde tutması gözlerin bu kişilere çevrilmesine neden olmaktadır. Erol Mütercimer bir açıklamasında şunu ifade ediyor; Dolar 10 TL’yi görür; ama bunun öncesinde öncelikle 7 TL’yi görüp kırpılacak ve daha sonra yeniden yükselişe geçip 10 TL’yi görecektir demektedir. Peki ilk etapta dolar 7 TL olur mu? Bu açıklamaya göre ilk hedef 7 TL ve sonraki hedef de 8,9 VE 10 TL olacaktır.


Erol Mütercimer 2020 Dolar Tahmini


Erol Mütercimer 2020Dolar Tahmini


Erol Mütercimer 2020 yılında doların 7 TL hatta daha sonra 10 TL’yi bulabileceğini ifade ediyor. Erol Bey’ye göre dolar 10 TL olur mu?


Erol Mütercimer’in Dolar Tahmini 2020 Videosu


Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi?


Dolar geçmiş 90 sene boyunca sürekli yukarı doğru bir grafik sahnelemiş ve hiçbir zaman uzun bir periyot haline düşüş eğilimi göstermemiştir. Zaman zaman sert düşüşler olsa da bu kısa vadeli olmuş; ama yön itibari ile hep yukarı hareket etmiştir. Bu da doların 10 TL olacak ön görüsüne en sağlam temel olarak kabul edilen bir durum oluşturmaktadır.


Doların kısa vadede 10 TL olacağını ifade etmek çok zor; fakat ülkemizde var olan bazı belirsizlikle doların maalesef ateşini yükseltmeye devam edecek gibi görünüyor. En önemlisi de son 2 yıldır ertelenen iflas erteleme başvurularında yaşanan artışlar ve serbest kalması ile birçok şirketin iflas başvurusu yapacağı endişesidir. Bu noktada ekonomi bakanlığı, maliye bakanlıkları yoğun çaba sarf etmelerine rağmen döviz rezervlerinde azalma bazı tedbirlerin alınmasını güçleştirmektedir.


Özgür Demirtaş 2020 Dolar Yorumu


Özgür Demirtaş bir TV programında dolar hakkında bazı analizler yapıp dolar kuru tahminlerinde bulunmaktadır. Kesin konuşmasa da bazı ekonomik agrümanları kullanarak Türkiye’de doların durumu hakkında bazı yorumlar yapmaktadır. İşte Özgür Demirtaş 2020 Dolar tahmin ve yorumları; Özgür Bey’e dolar 10 TL olur mu?Kısaca şunu ifade etmek gerekiyor; Hükümet artık çok ciddi bazı kararlar alıp, ekonomik anlamada yatırımcıya garanti vermesi gerekmektedir. En önemli sorunların başında olan enflasyonun da frenlenmesi için Merkez Bankası faiz kurlarının, döviz endeksli değil iç piyasaya endeksli olarak belirlenmesi gerekmektedir.


Diğer bir olumsuz durum da ülkedeki hukuki sorunların her geçen artmasıdır. Ekonomin en büyük dayanak noktası hukuki güvence olup adettir. Adaletin azaldığı ortamda ekonomik gelişmeler durur ve bu ülke halkının tamamına etki eder.


Doların Yükselişini Durdurma Hükümetin Elinde


Hükümet hem politik hem de ekonomik olarak artık ileri vadeli kararlar almalı ve popülüst günü kurtaran kararlar almaktan imtina etmelidir. Doların 7 TL ya da 8 TL olması belli bir süre sadece simgesel bir durum olacaktır. Çünkü, belli eşiklerden sonra artık ülke para birimleri yok hükmünde olacağı için doların hangi para birimi karşısında değer kazandığının da bir anlamı olmayacaktır.


Bu da derin bir resessiyona neden olacak ve halkın alım gücü neredeyse sıfıra inecektir. Buna en güzel örnek Venezüella’dır. Venezüella’da halkın alım gücü sıfırlandı ve ekmek alacak bile paraları yok. Kendi paralarının değeri kalmadı. Bu gibi örnekler yöneticilerin ders çıkarması gereken önemli ve iç acıtan örneklerdir.


Konuyu çok dağıtmadan asıl meseleye gelelim;


Dolar Ne Zaman 10 TL Olacak? 


Dolar bu şekilde devam ederse maalesef 2019 yılı içinde önce 6 TLyi sonrasında ise 7 TL’yi görmesi mümkün olacaktır. Bu durumda dolara yatırım yapanlar kazançlı olacakken, elinde TL olan ya da TL ile maaş alan halk ise iyice zor duruma düşecektir.


Doların Yükselmesi Ekonomi Nasıl Etkiler?


Dolar 10 TL olur mu diye birçok kişi araştırma yapıyor. Doların yükselmesi ekonomiyi her yönü ile %100 olumsuz etkiler. Bunun en basit tanımı budur. Ama ısrarla doların ülke ekonomisine zarar vermediğini iddia edenler var. Bunu da birkaç örnek vererek açıklarsak belki birileri ikna olur;


En çok aşina olan tarımdan örnek verelim.  Çiftçilerin en çok ihtiyaç duydukları malzemeler; gübre ve mazottur. Ülkemizde hem gübre hem de mazot ithal edilir. Ve ithalat da dolar kuru üzerinden yapılır. Dolar 3 TL iken 50 KG’lik bir gübreye 50 dolar yani TL ile 150 TL ödeme yapan çiftçimiz; doların 7 TL olması durumunda aynı gübreye 50×7=350 TL para ödemesi gerekecektir. Yani çiftçinin cebinden sadece bir çuval gübre için fazladan 200 TL para çıkmış oldu. Mazotta da durum aynıdır. Eskiden ödediğinin 2 katı ödemek zorunda kalmaktadır.


Çiftçinin ürettiği ürün aynı kalırken maliyeti ise 2,5 kat artmıştır. Bu da çiftçinin sattığı buğdaya ve dolayısı ile fırıncının sattığı ekmeğe zam olarak 81 milyonu etkileyecektir. Nitekim son ekmek zammı bu örneğimizi herkesin anlayacağı şekilde somut bir biçimde göstermiştir. Dolar 10 TL olur mu hakkında bazı analizler yaptık.