Devlete Elektrik Satmak

Devlete Elektrik Satmak

Güneş enerjisi tarlası kurarak ya da çatıya panel kurarak güneş enerjisinden elektrik üretebilir ve devlete elektrik satmak 2020 yılında mümkün olabilir. Bu yazımızda, güneş tarlası kurmak istiyorum diyenlere yol göstereceğiz. GES’e yabancı olanlar için bu yazımızda; Devlete elektrik satış fiyatı, TEDAŞA elektrik satmak, güneş enerjisi tarlası kurulumu, çatıda güneşten elektrik üretmek hakkında tüm detayları ele aldık.


Yenilebilir kaynaklar içinde güneş en çok tercih edilen kaynak olmaya başladı. Bu tarlaları kurarak şu anda binlerce kişi her ay çok iyi paralar kazanmaktadır. Birçok kişi de evinin ya da apartmanının elektrik ihtiyacını bu şekilde karşılayabilmektedir. Devlete elektrik satmak istiyorum diyorsanız işte size GES yol haritası.


Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti 2020


Önceleri çok pahalı olan bu sitemlerin kurum maliyeti artık çok daha uygun yapılabilmektedir. Güneş enerjisinden elektrik üretim alanları çok değişkenlik göstermektedir. Şu anda;


Büyük iş yapmak isteyenler 10 dekar alanda Güneş Enerjisi Tarlası Kurmak isterken, bazıları is sadece kendi evine yetecek bir panel kurulumu isteyebilmektedir. Kurulum alanları genişledik de maliyet de artmaktadır. Şimdi ortalama elektrik santrallerinin kurulum maliyetlerini 2020 güncel fiyatları ile yazalım.


Ortalama bir apartman için çatıda elektrik panel kurulumu 90 Bin TL civarında iken, artık bu rakam 40 bin TL civarında yapılabilmektedir. GES tarlası kurumları ise milyonlarca TL’yi bulabilmektedir. Alanın seçimi, alt yapısı, alanın dönüm cinsinden büyüklüğü ve ne kadar elektrik üretileceği konusunda fiyatlarda oynamalar olabilmektedir.


Güneş Enerjisi Tarlası Kurma Maliyeti 2020  • Ortalama 100 metre kare alanda ev için kurulacak bir panel kurulum maliyeti: 30-40 bin TL

  • Ortalama 2 dönüm alanda güneş enerjisi elektrik santrali kurma maliyeti : 500-700 bin TL

  • Ortak alan için apartman çatısına kurum maliyeti: 100 bin TL


Bu fiyatlandırmalar 2020 dolar kurulu baz alınarak belirlenmiştir. Maliyetler, kurulum yapılacak yer ile elektriği satın alacak olan kurum arasındaki mesafeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca, Çin Malı elektrik panelleri ile Almanya Üretimi Solar elektrik panellerinin satın alma fiyatları çok farklı olduğu için maliyetler de çok farklılık gösterebilir. Bu nedenle ortalama fiyatları verdik.


Çatıda Elektrik Üretip Devlete Elektrik Satmak


Evinin çatısında güneşten elektrik üretip bunu evde kullanabilir ve fazlasını da devlete satabilirsiniz. Devlet aracılığı ile Ege Bölgesinde; Osmangazi, Gediz, Aydem Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Dicle elektrik ve tüm Türkiye genelinde Tedaş elektrik alım garantisi vermektedir.


Devlet vermiş olduğu teşvikler ile elektrik satın almak isteyenlere gerekli hibe ve kredi desteği de vermektedir. Yani evinizin çatısında panel kurumlu yapmak için devletten yardım da alabilir ve yapacağınız üretim ile krediyi kendi kendine ödeyen bir ek gelir yolu da bulabilirsiniz.


Tedaşa Elektrik Satmak 2020


Önceden tüm Türkiye’de faaliyette olan devlet kurumu TEDAŞ’tı. Ama elektrik santrallerinin özelleşmesi sonrası TEDAŞ kapatılıp yerine her bölgede bir özel şirket ihale usulü dağıtım hizmeti vermeye başladı. Bunlar; Ege Bölgesinde; Aydem (Denizli, Muğla, Burdur), Osman Gazi ( Eskişehir, Uşak, Afyon),  Gediz (İzmir, Manisa, Çanakkale, Balıkkesir), Güneydoğu’da Dicle elektrik ve ayrıca Ankara, İstanbul, Konya, Adana gibi illerde de yetkili şirketler bulunmaktadır. Normal vatandaşlar ister kendi evlerinin çatısında ister tarlada güneşten elektrik üreterek iyi fiyattan satabilir.


Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2020


Şu anda elektrik satış fiyatı 2020 güncel 9-19 kuruş arasında değişmektedir. Kw cinsinden yapılacak satışlarda devletin alım garantisi vardır. Yani ne kadar çok üretim yaparsanız yapın devlet elektrik almak durumunda kalmaktadır. Bunu da kendi belirlediği fiyattan yapmaktadır. Şu anda bölgelere verilen teşvik paketlerinin farklılık göstermesiyle fiyatlar da değişkenlik göstermektedir.


Örneğin, kalkınmada öncelikli olan illerde satılan elektrik daha pahalıya alınmaktadır. Batı illerinde ise 9 kuruştan başlamaktadır. Kw cinsinden yapılan satışlarda 9 kuruş ile 19 kuruş arasında fiyat endeksi söz konusudur.


Devletin Elektrik Alım Garantisi


Devlet şu anda 81 ilde teşvik vermektedir. Bu illerin her birinde üretim yapan çiftçilerimiz ya da normal vatandaşlarımız ürettikleri her bir kw için devletten alım garantisi almaktadır. Yani güneş enerjisi elektrik santrali kuracağım ama devlet benden bunu kesin satın alır mı yoksa satamayıp zarar ederim diye tereddütte kalanlar için şunu net söyleyebiliriz; Devlet elektrik alım garantisi sunmaktadır. Buna güvenerek santral kurabilir ve bu işe kaynak ayırabilirsiniz.


Güneş Enerjisi Üretim Tesisi


Güneş  Elektrik Üretimi Devlet Teşviki 2020


Şu anda KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bankalar tarafından üreticilere milyonlarca TL hibe kredi ya da geri ödemesiz krediler verilmektedir. Üretim yapmak isteyen kişiler KOSGEB girişimcilik desteğine başvuru yaparak 500.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe kredi alabileceği gibi, 200 bin TL de hiç faizsiz kredi çekebilir. Bu kredi de elektrik satışından gelecek olan para ile karşılanabilir.


Normal şartlarda bir evin çatısına solar panel kuran birisi her sene yaptığı harcamanın %25’i kadar gelir elde etmektedir. Bu şekilde her gidere rağmen 7 sene içinde tüm yatırım kendisini amorti edecektir. Normalde eski sitemlerde genelde akü ile yapılan bu çalışmalar artık aküsüz olarak da yapılabilir.


Güneş enerjisi tarlası kurmak isteyenlere TKDK ve Kalkınma Ajanslarından kullanacakları geri ödemesiz hibeler ile bu tarlayı kurabilirler ve dağıtım şirketine satılacak olan elektrik ile maliyetler karşılanabilir.


Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum 2020


GES fikri olanlar genelde bu tarlayı kurup hemen elektrik satmak istemektedir. Güneş tarlası kurmak istiyorum 2020 yılında birçok kişinin hayal ettiği projeler arasında diyebiliriz. Çünkü kazanç oranı çok yüksek projelerdir. Güneş tarlası kurmak için gerekli maliyetleri zaten yazdık. Güneş enerjisi santrali ile güneş tarlası kurmak aynı şeyleri ifade ettiği içim maliyet ve kar marjları aynıdır.


7 yılda kendisini amorti etmesi ve çok kazançlı olması nedeni ile artık birçok kişi bu işe merak salmış ve bir şekilde üretim yapmak istediğini belirtmektedir. Ama yanlış bilgiler ile büyük yatırım yapılamaz. Öncelikle her ilde bu üretim uygun olmayabilir. Elinde tapulu arazisi olan herkes buraya güneş tarlası kurma yetki belgesini alamayabilir.


Örneğin, çok verimli sulak ve eğimli olmayan yerlerde tarla kurmak mantıklı olmayacaktır. Bunu  yerine, batı ve güney illerinde ve özellikle güneye bakan yamacı olan tarlalarda bu santraller kurulabilir. Santralin kurulacağı alanın taşlık ve kurak olması teşvik alınabilmesi için daha uygun olacaktır.


Güneş tarlası kurmak için KOSGEB ve Kalkınma Ajansına yapılacak hibe ve teşvik başvurusu sonrası yetkililer tarlayı gelip bizzat kontrol ederler. Eğer tarla verimsiz, taşlık, eğimli ve güneş gören bir yer ise çok daha kolay onay alabilmektedir. Yani GES tarlası kurmak istiyorum diyorsanız kurulum yapmak istediğiniz tarlayı iyi seçmelisiniz. Güney illerinde güneş tarlası kurmak için seçim yapıp özellikle eğimli araziyi kullanırsanız daha uygun olacaktır.Devlete Elektrik Satarak Ek Gelir Elde Edebilirsiniz


Elektrik tarlası kurarak devlete elektrik satmak oldukça kazançlı bir iş alanı haline geldi. Doğru yatırım bölgesi ve doğru malzeme teçhizat kullanılarak tek seferde yapılacak bir harcama ile uygun maliyet ile bir üretim çiftliği tarlası kurulabilir. Bunu yapan kişiler 7 yıl içerisinden tüm harcamalarının karşılığını misli ile alacaklardır.


Bunu ön gören girişimciler için devlete elektrik satmak iyi bir ek gelir olabilir. Hatta büyük yatırım yapıldıysa ana gelir yolu bile olabilir. Bu yazımızda güneş tarlası kurmak ve devlete elektrik satmak 2020 hakkında her şeyi yazdık. Merak ettiklerinizi yorumlayarak sorabilirsiniz.