Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Günümüzde kredi almak kolaylaştı ve özellikle ev hanımlarına da kredi veren bankalar son yıllarda yoğunluktadır. Biz her ne kadar çalışmayan, ev hanımlarına kredi ifadesini kullanıyor olsak da işsiz olmanız, öğrenci olmanız veya gelirinizin olmaması bankalar tarafından “gelir belgesi olmayan tüketiciler” şeklinde tanımlanıyor. Bu anlamda yapacağınız başvurular da “ihtiyaç kredisi” ürünleri altında değerlendiriliyor.


Çalışmayan, gelir belgelemeyenler ve çoğu zaman ev hanımları tarafından bu konuda çok fazla soru gelmeye devam ediyor. Bu sebeple birkaç yıl önce yazdığımız bu yazıyı daha ayrıntılı bilgi verebilmek adına güncellemek istedik.


Yazıyı sonuna kadar okumanız halinde aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz. Yazımızda ev hanımlarına kredi için gerekli şartlar, kredi başvurusu yapılırken izlenmesi gereken adımlar başta olmak üzere birkaç alt başlık ekleyerek zenginleştirdik. Umarız ki sizin için faydalı bir yazı olur.


Ev Hanımlarına Kredi Verilir mi?


Ev hanımlarına kredi verilir mi?
Ev hanımlarına kredi verilir mi?

En temel sorudan başlayalım; gelir belgeleyemediği halde çalışmayan ev hanımlarına kredi verilir mi sorunun çok net bir cevabı var. Evet, ev hanımlarına birazdan aşağıda bahsedeceğimiz şartları sağladıkları takdirde kredi verilir.


Bankalar sizin yapacağınız kredi başvurusunu ev hanımı olarak değil, çalışmayan birey olarak değerlendirmektedirler ve bugün herhangi bir işe sahip olsa da olmasa da kredi başvurusu yapan tüm bireylerin kredi notu değerlendirilir.


Söz gelimi, yapmış olduğunuz başvuru için bankalar ilk olarak kredi notunuza bakacak ve kredi notunuz üzerinden ön değerlendirmeyi yapacaklar.


Bu nedenle detaya fazla girmeden kredi notunun ne olduğu konusunda da kısaca bilgi vermenin zaruri olduğunu düşünüyoruz. Kredi notu, daha önce bankalardan kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullandıysanız, şahsınıza ait oluşturulan bir referans puanıdır. Bu notu etkileyen en büyük faktör geçmişte yaptığınız ödemelerin ne kadar düzenli veya düzensiz olduğudur. İster kredi, isterseniz de kredi kartı kullanmış veya kullanıyor olun, hangi bankadan olduğu fark etmezsizin tüm bankalar bu notu, yani ödeme performanslarını görebiliyor. Eğer ödemeleriniz düzenliyse kredi notunuz yüksek olacaktır, ödemeleriniz düzensiz ise kredi notunuz düşük olacaktır.


Peki ama bu ne avantaj sağlıyor?


Kredi notunuz eğer yüksekse örneğin, en az 1500 ve üzerindeyse bahsedeceğimiz diğer koşulları sağlamıyor olsanız dahi büyük olasılıkla kredi alabilirsiniz. Kredi notu, büyük ölçüde ödeme performansınızı yansıttığı için ödemeleri düzenli olan tüketicilerin kredi notu yüksek oluyor ve bu durum bankalara güven sinyali veriyor. Risk raporunuzu sorgulamak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.


Kredi notunuzun hesaplanmasında ödeme performansınızın önemli olduğu kadar mevcut borç, finansal varlık ve yeni kredi açılışlarının da önem arz ettiğini göz önünde bulundurmanız gerekir.


Her şeye rağmen kredi notunuz düşük olsa da kredi alabilmeniz için farklı seçeneklerde var. Alt başlıktan okumaya devam edin.


Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?


Ev hanımlarına kredi için gerekli şartlar.
Ev hanımlarına kredi için gerekli şartlar.

Ev hanımlarına kredi veren bankaların ilk değerlendirme kriterinin kredi notu performansını olduğunu söyledik. Fakat daha önce banka gibi finansal kuruluşlardan kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullanmayan bireylerin kredi notu hesaplanmamış oluyor. Veyahut bu finansal ürünler kullanılsa dahi düzensiz ödemeler neticesinde kredi not performansı dezavantaj sağlayabiliyor.


Fakat bankaların kredi başvurusu sırasında tek değerlendirme kriteri kesinlikle kredi notu değildir. Aşağıdaki yolların her biri kredi başvurusu yaptığınızda bankalar tarafından olumlu bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Bahsi geçen kriterlerden en az birini veya birkaçını sağlıyor olmanız durumunda başvurunuzda avantaj sağlayabilirsiniz.


Bu nedenle başvurunuz sırasında bankaların talep ettiği aşağıdaki alternatif şartları lütfen inceleyin.


Ek gelir. Herhangi bir kira geliri elde ediyorsanız veya evinizde çalışarak belirli bir kazanç sağlıyorsanız bankalar ev hanımlarına kredi verirken bu kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Aylık binlerce lira geliriniz olması şart değil. Örneğin, başvuru yapacağınız kredi tutarının aylık taksiti 500 lira ise ve sizinde aylık 500 ya da üzerinde ek gelir kazancınız varsa başvuru değerlendirmesinde bu durum size avantaj sağlayacaktır.


İpotek. Tüketiciler tarafından pek tercih edilmeyen bir yol olsa da yine de belirtmekte fayda var. Eğer arsa, arazi, konut gibi gayrimenkul sahibi iseniz; taşınmazınızı ipotek ederek kredi alabilme şansınız da vardır.


Emekli aylığı. Anne ya da babanızdan kalma bir emekli aylığı alıyorsanız, bu tür ödemeler düzenli gelir olarak kabul edildiği için emekli aylığı da olumlu bir kriterdir ve gelir olarak kabul edilir.


Finansal varlıklar. Bankalarda bulunan finansal varlıklarınız da başvuru değerlendirmelerinde olumlu bir etki bırakır. Mesela, birikim hesabı veyahut yatırım hesaplarınız varsa hesaplarınızda yer alan varlıklar size bir çeşit garantörlük eder. Aynı şekilde mevduat faiz geliri elde ediyorsanız bu da olumlu bir kriter olarak kabul edilir.


Kefil. Çalışmayan veya gelir elde etmeyen bir ev hanımı olarak son seçeneğiniz finansal durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan bir kefil bulmaktır. Bulacağınız kefil, yukarıdaki kriterlerin en az birini karşılıyor olmak zorundadır.


Kredi notu da dahil olmak üzere eğer kredi notunuz olumsuz ise bankaların kredi başvurusu sırasında gerekli şartları bu yönde olacaktır.


Daha açık bir ifadeyle belirtelim ki, bankalar sizin adınıza kredi daha yalın bir anlamda borç verecekler. Elbette ki verecekleri bu borcun ödenebileceğinden emin olmak istiyorlar. Bunun dışında bankalar her ne kadar kredi kullandırmaya olumlu yaklaşsalar da son yıllarda kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşların sayısındaki artış neticesinde yasal kısıtlamalarla karşı kaşıya kalmışlardır. Örneğin, bugün kredi kartı limitini artırmak isteyen çalışan bir vatandaş dahi maaşının maksimum birkaç katına kadar limitini artırabilmektedir.


Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Ev hanımları kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmelidir?
Ev hanımları kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmelidir?

Öncelikle ev hanımı ifadesini unutun ve kendinizi çalışmayan birey statüsünde değerlendirin. Kredi puanınızın oluşmaması veya düşük olması durumu en başından size dezavantaj olacaktır. Bu sebeple başvuru şartları başlığında belirttiğimiz; ek gelir, finansal varlık ve kefil gibi alternatiflere sahip olup olmadığınızı düşünün. Altını çizecek olursak, bahsedilen şartlardan bir ya da birkaçına sahip olmanız başvurunuzu olumlu etkileyecektir.


Bunun dışında kredi tutarı seçimi yaparken mantıklı hareket edin. Gerekli şartların sağlanmadığı hallerde 40 bin TL, 60 bin TL gibi yüksek rakamlarda kredi alamayacağınızı göz önünde bulundurun. Örneğin, aylık düzenli gelir elde eden bir tüketicinin başvuru yapabileceği kredi tutarının aylık taksitleri gelirini geçemez. Bu kuralı da göz önüne alarak akla uygun bir kredi tutarı belirlemeye özen göstermelisiniz.


Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileri?


Hangi bankalar ev hanımlarına kredi veriyor?
Hangi bankalar ev hanımlarına kredi veriyor?

Gerekli şartları sağladığınız takdirde Türkiye’deki tüm bankalar kredi başvurunuzu aynı şekilde değerlendirecektir. Bu noktada bir tüyo vermek istiyoruz; sık olarak çalıştığınız ve az da olsa hesap hareketliğinizin olduğu bir banka varsa, başvurunuzu ilk etapta bu bankadan yapmaya çalışın. Bankalar çoğu zaman kendi müşterilerine daha olumlu yaklaşabiliyorlar.


Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet bankacılığı gelişmeye başladı. Birçok banka internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu alıyor ve tutarı düşük krediler evrak gereksinimi olmadan ön onay sonrası dakikalar içerisinde müşteri hesabına aktarılabiliyor. Bu nedenle bu bankacılık ürünlerini kullanarak başvuru yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bu minvalde başvuru yapabileceğiniz bankacılık ürünlerinden bazılarından da kısaca bahsedelim:  • Enpara

  • CEPTETEB

  • İş Bankası

  • Garanti BBVA

  • Denizbank

  • Ziraat Bankası


Enpara. Finansbank’ın dijital, şubesiz bankacılık ürünü Enpara, şubesi bulunmadığından dolayı tüm finansal bankacılık işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirildiği bir hizmettir. Kredi başvuruları da aynı şekilde internetten gerçekleştirilir. Enpara ile örneğin, 5000 TL tutarında masrafsız bir şekilde kredi alabilmek mümkündür.


CEPTETEB. Bir diğer dijital bankacılık ürünü olan TEB’in CEPTETEB ürünü de tüm bankacılık işlemlerinizi internet ortamında yapmanızı sağlar. 1000 TL’den 15.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapabilmeniz mümkündür.


İş Bankası. Anında Kredi hizmeti sayesinde internet üzerinden direkt kredi veren bankalardan bir diğeri olan İş Bankası’ndan da kredi başvurusu yapabilmeniz mümkün olacaktır.


Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında Garanti BBVA, Ziraat Bankası, DenizBank veya VakıfBank gibi tüm bankaları da dahil edebiliriz. Önemli olan gerekli şartların sağlanmasıdır. Şartları sağladığınız takdirde kredi başvurusu yapabilir ve onay olabilirsiniz.


Son olarak, şayet kredi notunuz düşükse 7-8 ay gibi bir sürede düzeltme sağlayarak da başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz. Konuyla ilgili kredi notu yükseltme adlı yayınımızdan fikir alabilirsiniz.