Banka Kredileri

Banka Kredileri

İnsanlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılama adına finansal desteklerinin büyük bir bölümünü bankalar aracılığı ile sağlamaktadırlar. Bankalar müşterilerinin bu taleplerini karşılama adına uygun ödeme koşullarından kredi ürünlerini kullandırırlar. Özellikle ekonominin eskiye nazaran şimdilerde iyiye doğru seyretmesi buna bağlı olarak şu günlerde banka faizlerinin önceki yıllara nazaran daha düşük seyretmesi insanların nakit ihtiyaçlarını karşılamada bankalar ilk sırada gelir. Şuan itibariyle ülkemizde yaklaşık olarak 15 milyonun üzerinde vatandaşımız bankalara çeşitli kredilerden dolayı düzenli olarak taksit öderken, bu sayıya her yıl 700.000’nin üzerinde bir rakamda yeni kredi talebinde bulunarak eşlik etmektedir. Peki, çeşitli ihtiyaçların karşılanması için vatandaşlarımız en uygun krediyi nasıl kullanabilirler?


Bankaların Sunmuş Olduğu Kredi Ürünleri


Bankacılık sektörünün içerisinde yer alan kurumlar insanların ihtiyaçlarına yönelik olarak kredi ürünlerini çeşitlendirmişlerdir. Bankalardan talep edilecek kredi ürünleri ihtiyaç, konut, araç, tüketici, eğitim, borç yapılandırma, tarım, düğün, ticari vb. isimler ile sınıflandırılarak müşterilerin kullanımına sunulur. Bu kredi ürünleri arasında banka müşterilerini en çok talep ettiği krediler arasında ilk sırada ihtiyaç kredileri gelir. İnternette hizmet veren krediler.net sitesine girerek girerek bu bilgilere ve bilmek istediğiniz konulara ulaşabilirsiniz. Ticari krediler haricinde bireysel olarak kullanılabilecek en yüksek meblağlı kredi ürünlerinde ilk sırada konut kredileri gelirken, ikinci sırada araç kredileri izlemektedir. Ödeme vadesi nazaran en uzun vadeye sahip olan kredi ürünü ise 120 ve üzerinde vadeye sahip olan konut kredileri gelir. Diğer tüm krediler 36 ay veya 60 ay vade ile sınırlandırılmıştır.


İhtiyaca Yönelik, Doğru Kredi Ürününü Tercih Edilmeli


Bankalar tarafından müşterilerinin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik olarak verilen kredilerin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Vatandaşların kredi kullanmadan önce yapacakları küçük bir araştırma neticesinde kendi lehlerine birçok avantajı sağlayacağını belirtmek isteriz.


Bankadan talep edilecek krediler ile ilgili en önemli nokta kredinin geri ödemesinde dikkate alınması gereken faiz oranı ve ödeme vadesidir. Bankaların kullandırmış olduğu her bir kredi farklı faiz oranlarına ve ödeme vadesine sahiptir. Özellikle aynı kredi ürünü bile farklı bankalar arasında faiz oranlarında ve ödeme vadelerinde değişiklik gösterebilir. Örneğin; bazı bankalar 1.20 faiz oranı ve maksimum 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi verirken, diğer bankalar 1.12 faiz oranı ve maksimum 24 ay vade ile ihtiyaç kredisi kullandırabilir.


Ayrıca herhangi bir ihtiyacınıza yönelik olarak banka tarafından verilen krediyi çekmek zorunda da değilsiniz. Örneğin, otomobil almak istiyorsanız illa bankadan araç kredisi çekeceksiniz diye bir şart yoktur. Bilindiği üzere sıfır araç kredileri ile ikinci el araç kredileri arasında hem faiz oranı hem de ödeme vadesi noktasında büyük farklar bulunmaktadır. Sizler kredi talebinde bulunmadan önce bütçeniz ile ilgili maliyet hesaplaması yaptıktan sonra aynı miktardaki kredi ihtiyacınızı daha düşük faiz oranına sahip olan ihtiyaç kredileri ile sağlayabilirsiniz.


Son yıllarda bankaların kullandırmış olduğu ihtiyaç kredilerine bakıldığında başta faiz oranlarının konut kredileri ile yarışacak seviyeler geldiğini ve aynı zamanda geri ödeme vadelerinin ise 60 aya kadar çıkarıldığını belirtmek gerekir. Vatandaşlarımız borç yapılandırması, kredi kartı borcu kapatma, eğitim kredisi, düğün kredisi vb. kredi ürünlerinden ziyade ihtiyaç kredilerini tercih ederek büyük avanta sağlayabilirler.


İhtiyaca yönelik olarak çekilecek krediler ile ilgili vatandaşlar mutlaka banka araştırması yapmalıdırlar. Çünkü aynı kredi ürünü bankalar arasında farklı faiz oranları ve geri ödeme vadelerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; 2 yıl geri ödeme ile çekilmek istenen bir ihtiyaç kredisi bankalar arasında 100 ile 800 TL arasında rakamsal değişiklik gösterebilir. Eğer vatandaşlar yapacakları küçük bir araştırmada kendileri için en uygun banka bulmaları halinde büyük avantajlar sağlayabilir.


Kredi talebinde bulunurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kredilere ait masraflardır. Bu masraflar arasında ilk sırayı genellikle krediye bağlı olarak yapılan hayat sigortalarıdır. Her ne kadar banka bu konuda size dayatma yapsa da bu masrafı karşılamak zorunda değilsiniz.