Banka Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Banka Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Banka kartı, herhangi bir bankada açılmış olunan hesaba bağlı ve hesapta bulunan para miktarı dahilinde ödeme yapmayı sağlayan ve bankacılık işlemlerinde kullanılabilen bir araçtır. Banka kartı, herhangi bir bankadan hesap açma yoluyla alınabilmektedir.


Banka kartı alabilmek için bireylerin, bankaya başvuru yaparak banka hesabı açmaları gerekir. Hesap açılışı sonrasında bireye şubede banka kartı verilebileceği gibi çoğunlukla da bireyin adresine kurye aracılığıyla da kart teslimi yapılabilmektedir.


Banka Kartı Kullanmanın Avantajları


Banka kartı kullanmak bireylere birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar arasında en bilinenlerini şu şekilde özetlemek mümkün olacaktır:  • Güvenlik,

  • Harcamaları izleme,

  • Bütçe planlaması için kullanma,

  • İnternetten alışveriş veya fiziki alışverişlerde kullanma.


Güvenlik: Banka hesabınızda paranız olduğu takdirde banka kartınızla güvende olursunuz. Banka kartınız sizin belirlediğiniz ve yalnızca sizin bildiğiniz dört haneli şifre ile kullanılabilir. Kartınız çalınırsa veya kaybolursa bankanızla iletişime geçerek anında iptal ettirebilir ve yeni bir kart talep edebilirsiniz. Aynı zamanda yanınızda nakit para taşımak zorunda kalmazsınız, banka kartınız yanınızda olduğu sürece paralarınız da yanınızdadır. Cüzdanınızı almadan, bozuk paralarla uğraşmadan yalnızca banka kartınızı kullanabilirsiniz.


Harcamaları izleme: Banka kartı kullanmanın en önemli avantajlarından biri de harcamaları kolayca takip edebilmektir. Fiziki nakit para harcamalarınızı kayıt altında tutmak son derece zordur. Özellikle düşük tutarda yaptığınız harcamaları hatırlamanız oldukça zordur. Oysaki banka kartı kullandığınız zaman harcamalarınızı izleyebilirsiniz. Çünkü her ay size banka kartı harcamalarınızı görebileceğiniz bir hesap özeti bankanız tarafından gönderilir. Yalnızca bununla da sınırlı değil, banka kartı kullanarak; ATM, mobil uygulama ve internet şubesi kanallarıyla da harcamalarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilmeniz mümkün olur.


Bütçe planlaması yapma: Para biriktirme ve yatırım yapmaya başlamanın ilk ve en önemli adımı iyi bir kişisel bütçe planlaması yapmayla başlar. Bütçe planı yapmaya başlamanın en basit yolu harcamaları kontrol altına alabilmektir. Banka kartı kullandığınız sürece harcamalarınızı hesap özetinden görebilir ve planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda harcamalarınızı görmeniz, gereksiz harcamalarınızı bulmaya yardımcı olacak ve daha fazla birikim yapmanızı da sağlayacaktır.


İnternet ve fiziki alışverişler: Bugün herhangi bir işletmeye gittiğinizde banka kartınızla kolayca ödeme yapabilirsiniz. Genelde sıklıkla bir alışveriş sırasında ödenmesi gereken toplam tutar nakit olarak ödendiğinde kuruşlar yuvarlanarak tahsil edilir. Yani, bir market alışverişi sırasında aldığınız toplam harcamanın tutarı 12 lira 88 kuruş ise sizden 12,90 lira alıp, 10 kuruş para üstü verirler. Bakın 2 kuruşu alamadık. Bu durumun sürekli tekrarlandığını düşünürsek, gerçekten oldukça can sıkıcı. Fakat banka kartı ile ödeme yaparsanız, sizden tam 12 lira 88 kuruş tahsil edilir. Herkes için en iyisi, bakın kuruşlarınız banka hesabınızda ve hala sizinle!


Günümüzde internetten alışveriş yapmak oldukça popüler. İnternet, daha ucuza satın almak için önemli bir alternatif. Kapıda nakit ödeme seçenekleri sunulsa da çeşitli prosedürler internet alışverişlerini tahammül edilemez boyutlara ulaştırabiliyor. Fakat banka kartınız olduğunda tahammül edilemez zahmetlere girmeden ödeme yapabilmeniz mümkün oluyor.


Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasındaki Fark


Kredi kartı, bankaların müşterilerine limitler dahilinde kullanılmak üzere verdiği kartlardır. Kredi kartlarını bir çeşit borçlanma aracı olarak düşünebilirsiniz. Burada size borç veren taraf bankalardır.


Banka kartı ise, borçlanma aracı değildir. Bankadan borç almazsınız. Hesabınızda bulunan, kendi paranızla harcama yapar ve kendi paranızı kullanırsınız.


Kredi kartı ve banka kartı arasındaki temel farkı kabaca bu şekilde özetleyebilirim. Kredi kartı hakkında daha fazla temel bilgi almak için kredi kartı nedir adlı yayını okuyabilirsiniz.


Banka Kartı Almadan Önce Birkaç Tüyo


Yazının ilk iki paragrafında ifade ettiğim gibi banka kartı almak için öncelikle banka hesabı açmanız gerekiyor. Banka hesabı açtığınız zaman tarafınıza kullanabileceğiniz bir banka kartı veriliyor. Bu nedenle burada önemli olan banka hesabı açmaktır. Banka hesabı açtığınız zaman her halükarda bir banka kartına sahip olacaksınız.


Banka hesabı açmadan önce işinize yarayabilecek birkaç tüyo vermek istiyorum.


Öncelikle hem alışveriş hemde birikim yapmak için banka hesabı açacaksanız, hesap açacağınız bankanın birikim ürünleri hakkında da bilgi alın. Aynı zamanda banka kartıyla yapacağınız alışverişlerde çeşitli kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Bu nedenle hesap açacağınız bankanın banka kartıyla yapılan harcama ve ödemelerde kampanyalar yapıp, yapmadığını inceleyebilirsiniz.


Ayrıca, hala bazı bankalar açılan hesaplardan hesap işletim ücreti adı altında kesintiler uyguluyor. Bu tarz kesintileri ödemek istemiyorsanız, hesap işletim ücreti almayan bankalardan hesap açmayı tercih edebilirsiniz.