Sor Bakalım, Bana Kredi Çıkar Mı?

Sor Bakalım, Bana Kredi Çıkar Mı?

Kredi çekmek isteyen bazı tüketiciler kredi başvurusu yapmadan evvel ‘Bana kredi çıkar mı?’ veya ‘Kredi verirler mi?’ endişesi yaşıyorlar. Çoğu zaman bu gibi kaygılar yersiz olurken, kimi zamanda değişen durumlara göre yerinde olabiliyor.


Kimlere Kredi Çıkmaz, Kimlere Kredi Verilmez?


En başta bu sorunun yanıtını arayalım. Bu sorunun cevabı kredi alabilecek misiniz, yoksa alamayacak mısınız bunun cevabını verecektir. Öncelikle, bankalara yüksek miktarda mevcut borcu bulunan tüketicilere kredi verilmez. Bazı konumlarda çalışmayan veya gelir belgesi gösteremeyen kişilere de kredi verilmez. En önemlisi ve tüm bunları kapsayan tanımla, kredi notu düşük olan hiçbir tüketiciye kredi çıkmaz.


Yukarıdaki durumlardan bir ya da birkaçı mevcut durumunuzu özetliyorsa, kredi çekebilme kaygısı yaşamanız doğal. Çünkü, kredi almanız gerçekten bu koşullar altında zor olacaktır.


Kimler Kredi Alabilir?


Bankalarda bulunan mevcut borç durumunuz gelirinizle orantılı olmak zorundadır. Örneğin, hali hazırda 10.000 TL kredi borcu bulunan ve aylık geliri 20.000 TL olan bir tüketici kolaylıkla kredi alabilir fakat, 1.000 TL borcu bulunan ve aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi için bankalar kredi vermezler. Bu madde kişinin gelir durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kendi geliriniz ve borcunuz varsa bu bağlamda kafanızda pratik bir hesap yapabilirsiniz.


Borcunuz yok ama gelir belgesi de gösteremiyorsanız, bankalar kredi notunuzu baz alarak sizi değerlendirecektir. Bildiğiniz gibi kredi puanı temelde geçmiş dönem kredi ödemelerinizle hesaplanan bir kavramdır. Kredi notunuzda sorun olmaması durumda gelir belgesiz kredi alabilmeniz de mümkün olacaktır.


Tüm yazdıklarımızı toparlayacak olursak, yukarıdaki açıklamaları ve finansal durumunuzu göz önünde bulundurarak artık, size kredi çıkar mı, çıkmaz mı tahmin edebiliyor olmalısınız. Her vaziyette de en azından bir kredi başvurusu yaparak bankaların ne cevap vereceğini denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sorunun cevabını resmi olarak almak için banka şubelerine gitmenize de gerek yok. Cep telefonunuzdan herhangi bir bankaya başvuru yaptığınız takdir de sonuç gelecektir, cepten kredi başvurusu yapın ve SMS ile sonucunu öğrenin. Bana kredi çıkar mı? sorusunun cevabını almak için bu basit ve en kolay yöntemi deneyin.