ATM Eksik Para Verirse Vakit Kaybetmeden Yapmanız Gereken 3 Şey

ATM Eksik Para Verirse Vakit Kaybetmeden Yapmanız Gereken 3 Şey

ATM’lerin eksik para vermesi çok sinir bozucu ve nadir görülen bir durum olsa da, ne yazık ki bazı zamanlar hemen herkesin başına gelebiliyor. Üstelik Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi ve İş Bankası gibi sık kontrol edilen köklü bankaların ATM’lerinde dahi bu durum yaşanabiliyor.


En nihayetinde kabul etmek gerekir ki ATM’ler bazen hatalı çalışıyor veya bir sebepten makineye banknotlar takılabiliyor. Hatta şubeden uzakta bulunan ATM’ler sahtekarlık girişimlerine bile maruz kalabiliyor. Ancak bu tür mağduriyetler çoğu zaman bankalarca gideriliyor. Söz gelimi, bankanızın anlatacağınız hikayeye inanıp inanmayacağı konusunda endişelenmenize hiç gerek yok.


ATM eksik para verdiyse ve paranızı bir an önce geri almak istiyorsanız işte vakit kaybetmeden yapmanız gerekenler:


1. İşlemin Tarihini, Saatini ve Yerini Kaydedin


ATM eksik para verdiğinde yapmanız gereken ilk şeyler; işlem tarihini, saatini, yerini, çektiğiniz nakit para ve eksik tutarı kaydetmek olmalıdır. Bu bilgileri hemen küçük bir kağıda ya da cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Ayrıca işlemleriniz sonlandığında makbuz almayı tercih ediyorsanız, bütün bunların yerine işlem makbuzunuzu da kanıt olarak saklayıp kullanabilirsiniz.


2. Bankanızı Arayın ve İade İçin Bir Talep Oluşturun


Vakit kaybetmeden bankanızı aramalı, sorunuzu anlatarak eksik parayı geri almak için bir iade talebi oluşturmalısınız. Ayrıca bankanızın operatörüne bağlandığınızda sizden istenecek işlem tarihi, işlem saati, ATM’nin yeri ve işlem tutarı gibi tüm bilgileri eksik olarak vermelisiniz. Bir talep oluşturduktan sonra, bankanız bir inceleme başlatacaktır. Genellikle gün sonunda ya da en geç 10 iş günü içinde inceleme sonuçlanarak eksik para hesabınıza iade edilmiş olacaktır.


3. Banka Şubenizden Destek Alın


Eğer para çekme işlemini banka şubenizin içindeki ya da dışındaki ATM’lerden herhangi birinde gerçekleştirdiyseniz, banka şubenizden de destek alabilirsiniz. Bankanın içine girerek ve bir müşteri temsilcisiyle veya bir şube yöneticisiyle görüşerek sorunu izah edebilir ve bir iade talep formu doldurabilirsiniz.


Sonuç olarak, bankalar ATM kayıtlarını tutarlar ve bir sorun olup olmadığını kısa sürede tespit edebilirler ve ATM hatalarından kaynaklanan eksik para verme gibi mağduriyetleri gidererek eksik tutarı belirli bir süre sonunda müşteri hesabına iade ederler.