Araba Fiyatları Ne Zaman Düşer 2020
Paylaş

Araba fiyatları 2020 yılında düşecek mi? Sıfır araba almak isteyenler ya da ikinci el piyasasına bakarak araba almak isteyenler için 2020’de araba fiyatları düşer mi sorusuna yanıt aradık. Özellikle ÖTV hurda teşvikinin devam edip etmeyeceği ile ilgili araba fiyatlarının düşüp düşmeyeceği merak edilmektedir. Bayilerin yapmış olduğu sıfır araba kampanyaları dahilinde ayrıca devlet teşviki olarak sunulan hurda teşvikinin devam etmesi sonrası sıfır araçlarda bir indirim söz konusu olabileceği tahmin edilmektedir.


Binek araçlarda ve ticari araçlarda sıfır araç fiyatlarının ve ikinci el araç fiyatlarının çok çok fazla yükselmesi nedeniyle birçok kişi araba fiyatlarının düşmesini beklemektedir. 2020 model sıfır arabaları ocak-şubat aylarında gelmemesi ve Mart ayında ilk teslimatları yapılması bekleniyordu. Sıfır arabalar Mart ayında erken teslim edilmeye başlanacak. Bu araçların fiyatları 2019 yılı aralık ayı fiyatlarından daha yüksek olması beklenen size de yapılacak olan ÖTV indirimi ve hurda teşvikinin devam etmesi neticesinde bu araçların bir nebze daha ucuza satılması beklenmektedir.


Sıfır araçlarda ÖTV indirimi ve hurda teşviki devam edecek mi?


Şu an her ne kadar araba fiyatlarının yüksek olmasının en önemli nedeni ÖTV olsa da hükümet bu noktada ötv’nin bir kısmından feragat ederek ÖTV indirimi yapma ya devam edecek gibi görünüyor. bunun yanında hurda teşvikinin de devam etmesi öngörülmektedir. Bu indirimler ve teşvikler neticesinde sıfır araçların fiyatlarının biraz daha düşmesi bekleniyor.
İkinci el piyasası fiyatları düşecek


sıfır araba almak yerine bütçesine uygun olarak ikinci el araba almak isteyenler için de bir fiyat indirimi söz konusu olacağını düşünüyoruz. Özellikle sıfır arabaların hızlı bir şekilde camlarının çok yukarı doğru yükselmesi sonrası ikinci el piyasası da buna müteakip hızlı bir şekilde fiyat yükselişte sahne olmuştu. bundan birkaç ay önce 50.000 TL’ye alınabilen bir araç şu an 90 bin TL’ye alıcı bulabilmektedir. Bu öngörülemeyen hızlı Yükseliş sonrası sıfır araçlarda yapılacak olan ve indirim ile beraber bu yükselişin yavaş yavaş rolantiye geçip artık yükselişi durması beklenmektedir.


Sıfır araçlarda yapılacak olan indirim ve teşvikler sonrası bunun ikinci el piyasasına yansıması beklenmektedir. Bu yansıma fiyat indirim olarak ikinci el piyasasında kendisini hissettirecektir.


0 araba fiyatları ne zaman düşer 2020


Sıfır araba fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Ama bu düşüş daha çok Mart Nisan ve Mayıs aylarında beklenmektedir. Eğer hükümetin beklentiler doğrultusunda bir hurda teşviki ve bir ÖTV indirimi yapmaması durumunda otomobil fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yukarı doğru yükseleceğini düşünüyoruz. Ama beklentilere cevap verirse hükümet bu noktada ÖTV indirimi ve hurda teşviki devam edecek ve buna binaen de sıfır araçlar hızlı bir şekilde fiyat düşüşüne sahne olacaktır. bu düşüşün ne zaman olacağına dair beklentimiz mart nisan mayıs ayları Iğdır. Yaz aylarında her zaman otomobil fiyatları artmış olsa da bu özel durumdan dolayı fiyatların düşeceğini düşünüyoruz.


İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer 2020


Şimdi konuştuklarımız yazdıklarımız tamamen hükümetin atacağı adımlara göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü hükümet beklentiler doğrultusunda bir öteve indirimi yapacağını beyan ediyor. Ama ÖTV indirimi yapılmaz o başka bir konu. Şu anki filmden maddemiz öteve indirimli yapılacağı ve arkasında hemen hurda teşvikinin yapılacağı ile ilgili beklentimiz var bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda ikinci el araba piyasası nın gerçekten çok hızlı bir şekilde düşeceğini düşünüyoruz. İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer diye araba almak isteyenler sürekli sorgulama yapıyor ve fiyatların düşmesi bekliyor. Bizde fiyatların düşmesi noktasında mart nisan mayıs aylarında baz alıyoruz. Bu aylarda ikinci el araba fiyatlarının hızlı bir şekilde düşeceğini öngörüyoruz.


İkinci el araba ne zaman alınır


halk arasında şöyle bir algı vardır. İkinci el araba alacaksanız sonbahar sonrası ve kış aylarında araba alınmalıdır. Bu şekilde bir tavsiye ederim insanlara. Ama 2019 sonrası dolar kurunun çok hızlı yükselmesi ve ötv’nin sürekli olarak güncellenerek yükseltilmesi sonrası sıfır arabalarda çok hızlı bir şekilde yükselmeler görüyoruz. Her ay artan bir piyasadan söz ettiğimiz için bu da ikinci el piyasasını sürekli olarak olumsuz etki etmektedir.


İkinci el piyasası artık yaz kış periyodik bir sıra takip etmeden fiyatlarını sürekli yükseldiğini görüyoruz artık kışın da yazın da araba alırsa sürekli bir önceki aya göre daha yüksek fiyattan alınmaktadır bundan dolayı önümüzdeki yazın araba fiyatları yükselir diye kışı bekleyin diye bir tavsiyede bulunacak değiliz. Bunun yerine ÖTV indirimi ve hurda teşvikinin yapılacağını varsayarak 2020 haziran temmuz ağustos aylarında doğru araba fiyatlarının biraz daha düşeceğini özellikle ikinci el araba fiyatlarının biraz daha düşeceğini öngörüyoruz. Bu tamamen dediğimiz gibi bir varsayım.


Araba almak istiyorum beklemeli miyim


Araba almak isteyenlerin beklemekten kasıkları tam olarak kaç ay veya ne kadarlık bir sürü onu tam bilmiyoruz. Ama şu an her ay %5 yüzde onluk bir fiyat artışından söz ediyoruz. Şimdi sizlere şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum: hükümet bir öteve indirimi ve arkasından hurda teşviki ve arkasından bankalar aracılığıyla sıfır faizli bir otomobil kampanyasına imza atarsa o zaman araba fiyatlarının ciddi manada düşeceğini düşünüyoruz. ama hükümet herhangi bir öteve indirimi yapmazsa oraya teşvikini rafa kıldırırsa ve bankalarda bunu nazaran sıfır araba kampanyaları gibi bir kampanya yapmazlarsa o zaman oradan fiyatlarının düşmeyeceğini tam tersini yükseleceğini söyleyebiliriz.


Bu anlamda araba almak için beklemeli miyim diye soruyorsanız bunu size bırakıyoruz çünkü hükümetin ne yapacağını bilmiyoruz eğer ÖTV indirirse bekleyin diyeceğim ama ÖTV indirimi olursa beklerseniz fiyatların daha da yükseleceğini düşünüyoruz doktor bu da sizin için hem beklemeyi anlamında zaman kaybımız olacak hem de daha yüksekte bir araba almanıza neden olacaktır.


Bu anlamda sıfır araba mı almak istiyorsunuz yoksa ikinci el araba almak istiyorsanız bekleme noktasında tercih size bırakıyoruz. Çünkü hükümetin belli bir 2 yıllık 3 yıllık 4 yıllık bir politikası olmadığı için verilen kararların verildiği için orada bir beklemenizi tavsiye edecek bir durum yok. Eğer paranız varsa piyasada biliyorsanız uygun bir araç satın alabilirsiniz.


Paylaş